...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Miejscowości | Rzepedź

Rzepedź

Rzepedź jest miejscowością położoną w gminie Komańcza, przy drodze Komańcza-Zagórz (bądź Komańcza-Bukowsko, zależy gdzie skręcimy w Szczawnem), pomiędzy Komańczą (6km), a Szczawnem (3km). Przebiega tędy także linia kolejowa Zagórz-Łupków, stacja PKP jest tuż przy drodze, co umiejscawia Rzepedź na granicy Bieszczadów, którą umownie wyznacza wspomniana linia kolejowa. Geograficznie Rzepedź znajduje się już w Beskidzie Niskim.

Rzepedź, osiedle nr 1 Rzepedź, osiedle domków szeregowych. Zostało zbudowane jako osiedle nr 1 dla kadry kierowniczej dawnych zakładów drzewnych
foto: P. Szechyński

Lokacja wsi miała miejsce w roku 1526 w dobrach królewskich. Niespełna 30 lat później uprawiano tu już 22 łany kmiece, jeden popowski i jeden należący do kniazia. Po najeździe wojsk Jerzego Rakoczego w XVII wieku, pozostało nieco ponad 2 łany.

W XIX wieku Rzepedź zakupił Jan Kanty Podolecki - poeta i działacz niepodległościowy. Kolejnym właścicielem wsi został w roku 1832 Stanisław Niezabitowski, oficer wojsk polskich a następnie Wincenty Pol. Nagrobek Stanisława Niezabitowskiego znajduje się na cmentarzu, natomiast W. Polowi poświęcono pamiątkową tablicę, która znajduje się w centrum miejscowości.

Rzepedź, parowozownia Rzepedź, droga od stacji kolejki w kierunku wsi, z prawej dawna parowozownia
foto: P. Szechyński

W wyniku wysiedleń wieś praktycznie opustoszała, choć pozostawiono m.in. rodziny kolejarzy celem utrzymania ruchu na linni kolejowej. W części wsi, w której obecnie znajdują się osiedla i tartak po wojnie były zaledwie dwa domy. Jeden z nich należał do rodziny Kowalików, drugi do p. Dubiela.

Rzepedź nie jest wioską specjalnie z Bieszczadami kojarzoną (może za wyjątkiem drzewiarzy, nie jest też letniskiem, ani uzdrowiskiem, jednak przy pewnych założeniach może stanowić dobrą bazę wypadową w Bieszczady, dlatego chciałbym poświęcić parę słów i tej niewielkiej miejscowości, którą choćby przy okazji warto odwiedzić.

Rzepedź, tartak Rzepedź, firma Nowy Styl, teren dawnego BPPD
foto: P. Szechyński

Jak już wspomnieliśmy, będzie to dobra baza wypadowa w Bieszczady, przy pewnych założeniach i mam tu na myśli szczególnie turystów zmotoryzowanych, ponieważ w dalsze zakątki Bieszczadów jest stąd jednak kawałek, przy czym za plus w tym przypadku należy uznać fakt, iż w co bardziej znane miejsca odległość jest zbliżona, a położenie nie wymaga okrążania Bieszczadów. Można zatem wybrać się przez Komańczę do Cisnej (36 km) lub dalej Wetliny i Ustrzyk Górnych (69 km), można też w przeciwną stronę: przez Szczawne, Tarnawę Dolną, Gruszkę (szczyt) do Polańczyka lub Soliny, albo tą samą drogą do Hoczwi, a dalej Baligrodu i Jabłonek, wreszcie do Zagórza (24 km) i Sanoka (32 km), przy czym do Sanoka można jechać serpentynami przez Brzozowiec, lub ominąć je, oraz Zagórz, jadąc przez Szczawne, Karlików i Bukowsko.

Rzepedź sklep Rzepedź, wjazd od Turzańska
foto: P. Szechyński

Z zabytków znajdujących się w Rzepedzi, najciekawszym, znajdującym się na szlaku architektury drewnianej, wydaje się być drewniana cerkiew filialna. Obiekt nie znajduje się przy drodze głównej, aby tu trafić należy (jadąc od Komańczy): przejechać całą Rzepedź, tj. osiedle, przejazd kolejowy, po lewej minąć kościół i przy samym końcu wsi skręcić za drogowskazem w lewo na Rzepedź-Wieś - po około 1,2 km jazdy wąską, asfaltową dróżką, ciągnącą się wzdłuż potoku Rzepedka, po prawej stronie na wzgórzu ukaże się świątynia.

Cerkiew w Rzepedzi pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa, zbudowana została w 1824 roku (napis w nadropożu drzwi do babińca) na miejscu poprzedniej. Konstrukcja trójdzielna, wszystkie pomieszczenia jednakowej wysokości. Po II wojnie cerkiew używana była przez kościół - od roku 1949 jako kościół rzymskokatolicki, oraz kaplica greckokatolicka. Równocześnie z cerkwią wzniesiona została wolnostojąca dzwonnica. W 1987 r. cerkiew wróciła do rąk grekokatolików. Do dziś wewnątrz zachowały się fragmenty ikonostasu oraz dwa boczne ołtarze.

Rzepedź, osiedle nr 1 Rzepedź, główna ulica obok zakładu drzewnego
foto: P. Szechyński

Światynia została odnowiona i przebudowana w 1896 roku. Zmieniono wówczas konstrukcję dachu i wykonano polichromię wnętrz (mal. Josip Bukowczyk). Gruntowny remont cerkwi, ukazujący jej stan obecny miał miejsce w roku 2000. Obok cerkwi znajduje się trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica z 1824 roku, oraz cmentarz cerkiewny ze zrujnowaną drewnianą kostnicą. Więcej o cerkwi w Rzepedzi

Bardzo ciekawa cerkiew znajduje się także tuż obok Rzepedzi - w Turzańsku. Jest to cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1801-03 roku. Przebudowana w 1836 roku, odnowiana w 1898 i 1913. Obok dzwonnica z 1817 roku (najwyższa drewniana dzwonnica w polskich Karpatach). Do Turzańska można przejść spacerkiem, jest to dość blisko, idziemy wzdłuż płotu zakładów drzewnych (będzie drogowskaz obok mostu nad rzeką), potem pod górę i już w zasadzie zaczyna się Turzańsk. Można tu także dojechać samochodem. Droga kończy się na przełęczy, zaraz za Turzańskiem, dalej można tylko rowerem, ponieważ droga tu jest nieprzejezdna dla przeciętnego samochodu - prowadzi ona do Kalnicy.

Awers zaproszenia na konsekrację kościoła w Rzepedzi Awers zaproszenia na konsekrację kościoła w Rzepedzi
foto: archiwum

Kościół rzymskokatolicki wybudowano w Rzepedzi dopiero w 1982 roku. Wcześniej nabożeństwa odbywały się w cerkwi, jednak spora część mieszkańców jeździła na msze do pobliskiej Komańczy, co w sumie powodowało spory tłok w tym bądź co bądź niewielkim komanieckim kościółku. Pierwszym proboszczem nowego kościoła pw. Błogosławionego Maksymiliana Kolbego został ks. Burek a poświęcenie odbyło się 19 września 1982 roku z udziałem księdza biskupa ordynariusza przemyskiego Ignacego Tokarczuka.

Sama Rzepedź jest wsią dość spokojną i przyjemną, aczkolwiek zabudową odróżnia się wyraźnie od typowej bieszczadzkiej wioski przypominając malutkie miasteczko.

Rzepedź, osiedle nr 1 Rzepedź, kościół M. Kolbego z 1982r.
foto: P. Szechyński

Ogromny rozwój wsi nastąpił w związku z wybudowaniem Bieszczadzkich Zakładów Przemysłu Drzewnego (oficjalne otwarcie: listopad 1962r). Potężny był to zakład, jeden z wiekszych w Polsce i na owe czasy najnowocześniejszych: tartak, duża skrzynkarnia, fryzarnia, linia do produkcji płyt, parkieciarnia. Produkowano tu, oprócz tradycyjnej tarcicy, także mozaikę podłogową, deszczułki posadzkowe (parkiet), płyty wiorowe oklejane okleiną naturalną (głównie buk, olcha, jesion) tzw. "aglomer" oraz domki drewniane, zarówno letniskowe, jak i całoroczne - wiele z nich stoi obecnie w bieszczadzkich ośrodkach wypoczynkowych, wiele także spełnia doskonale swą funkcję jako dom mieszkalny. W późniejszym okresie wytwarzano tu również sztuczny dym wędzarniczy.

Pierwsza nazwa zakładu to Zakłady Drzewne Przemysłu Leśnego w budowie, Przedsiębiorstwo Państwowe w Rzepedzi - funkcjonowała ona do 31.12.1962. Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Walewski a zastępcą dyr. ds. Technicznych mgr inż. Józef Juszczyk, który pochodził z Komańczy. W listopadzie 1962 dyr. Zjednoczenia Przemysłu Leśnego w Warszawie inż. Tadeusz Pawłowicz, powołał Zespół Rozruchu Zakładów w osobach: kierownik rozruchu - mgr inż. J. Juszczyk, z-ca kier. Rozruchu - inż. Bolesław Gadomski. Rozruch Zakładów trwał do lipca 1963.

Rzepedź, kapliczka Kapliczka z XIXw. pw. św. Ilji
foto: P. Szechyński

Z dniem 1.01.1963 dyrekcja ZPL w Warszawie powołała przedsiębiorstwo o nazwie: Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego Przedsiębiorstwo Państwowe w Rzepedzi. Dyrektor i z-ca pozostali bez zmian, natomiast w skład kadry weszli jeszcze: Szef Produkcji - inż. B. Gadomski, Kier. Wydziału Suszarni - inż. Zdzisław Zieliński, Kier. Wydziału Tartak - inż. Pałasiewicz, Kier. Wydz. Fryzarnia - Pietrzak (od lipca 1963). W roku 1963 Zakład przerobił ok. 70 tys. m3 surowca tartacznego (ok. 25 tys. jodły i 45 tys. buka). Rzepedzki zakład był wyposażony w nowoczesne (jak na tamte czasy) podstawowe urządzenia i zmechanizowany. Posiadał jeden trak produkcji polskiej FOD Bydgoszcz typu TGPA o prześwicie 600mm oraz 2 pilarki taśmowe typu Stenner sprowadzone z Anglii.

Rzepedź biurowiec Biurowiec, obecnie siedziba firmy "Nowy Styl"
foto: P. Szechyński

Począwszy od składu surowca cały proces technologiczny był zmechanizowany. Surowiec dostarczany był wagonikami kolejki leśnej i wyładowywany przy pomocy żurawia (pracownicy nazywali go potocznie "Paweł" od imienia z-cy dyr. ZPL Warszawa mgr inż. Pawła Mroczka, który włożył bardzo dużo wysiłku w to, aby ten zakład powstał, przyjeżdżał do Rzepedzi niemal co tydzień i dopingował załogę). Następnie żuraw układał dłużyce na taśmociąg, który podawał je na piłę taśmową o śr. 120cm, gdzie były dzielone na kłody o odpowiedniej długości (manipulacja). Przed podaniem kłód do przetarcia (taśmociągiem) były kąpane w basenie celem usunięcia brudu, zanieczyszczeń. Następnie cały transport do hali przetarcia i w hali odbywał się przenośnikami rolkowymi wzdłużnymi i poprzecznymi. Gotową tarcicę i odpady transportowano do dalszego przerobu i na skład tarcicy do sortowania i magazynowania, pierwszy raz w Polsce transportem bezszynowym - wózkami akumulatorowymi i wózkami podnośnikowymi przedniego podnoszenia (pot. widlaki) typu "Lwów".

Ponieważ Zakład powstał w praktycznie nieistniejącej wiosce (w tej części były tylko 2 domy drewniane: w jednym mieszkał p. Dubiel, natomiast drugim p. Kowalikowie), wraz z podjęciem decyzji o budowie Zakładu podjęto decyzje o budowie osiedla mieszkaniowego dla pracowników oraz hotelu robotniczego. Osiedle nr 1 (domki szeregowe wzdłuż głównej ulicy naprzeciw Zakładu) powstało do roku 1962 i zamieszkała w nim kadra techniczno-inżynieryjna. Hotel robotniczy powstał naprzeciw tego osiedla, ok. 200m od bramy głównej - dziś mieści się w nim sklep spożywczy oraz prywatne mieszkania. Osiedle nr 2 (na zakręcie w kierunku Komańczy) powstało do roku 1965 i zamieszkali w nim pracownicy wykwalifikowani. Zarówno kadrę jak i pracowników wykwalifikowanych rekrutowano z Zakładów Przemysłu Leśnego na terenie całego kraju.

Rzepedź biurowiec BPPD Rzepedź, rok 1963, w tle z prawej warsztat mechaniczny, z lewej komory szuszarniane. Na pierwszym planie od lewej: mistrz zmianowy hali traków Leopold Barański, zawiadowca hali traków Andrzej Szechyński i mistrz zmianowy fryzarni Paweł Mitiajew
foto: A. Szechyński

Dyrektorami firmy byli kolejno: T. Walewski, mgr inż. K. Kwieciński, mgr inż. W. Nadowski, mgr inż. Z. Krauze, mgr inż. W. Dwojaczny, zastępcami m.in. mgr inż. J. Juszczyk i inż. Brudka. W skład kadry w latach 1962-64 wchodzili m.in. Z-ca składu Surowca - Krawczyk (z Zagórza), Mistrz Hali Traków - Leopold Barański (pochodził z Baranowa Sandomierskiego), Zawiadowca Hali Traków - Andrzej Szechyński (Komańcza), Mistrz Fryzarni - Paweł Mitiajew (przybył tu z Hajnówki) oraz Mojściejuk, Dział Produkcji i Zbyt -Irena Mojściejuk (żona Mistrza Fryzarni), Normowanie Pracy - Stanisław Zygmuntowicz (Kraków), Główny Energetyk - inż. Kosz (Czaszyn), ostrzarz - Jan Sałaciak, mechanik - Jan Kowalik (Rzepedź) i Jan Latusek (Czaszyn), tokarz - Jerzy Kusy (Komańcza), elektryk - Jan Seredyński (Rzepedź, później ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR), trakowy TGPA - Michalik (Szczawne), operatorzy Stennera - Stanisław Denar, Stanisław Śliż (Rzepedź).

BZPD Rzepedź dawały zatrudnienie sporej części mieszkańców Rzepedzi oraz pobliskich miejscowości: Jawornika, Komańczy, Szczawnego, Turzańska, Czaszyna i innych. Zakład przyczynił się znacznie do rozwoju wsi. Jeszcze przed jego uruchomieniem wybudowano budynki dla robotników mających pracować przy budowie - obecnie w jednym z nich działa ośrodek "Pod Suliłą" a w drugim Szkoła Ewangelizacji i Misji "Missio Christi".

Rzepedź, osiedle nr 1 Rzepedź, budynek dawnej stacji kolejki wąskotorowej
foto: P. Szechyński

W Rzepedzi zaczynała także swój bieg bieszczadzka kolejka wąskotorowa, której głównym zadaniem było dostarczanie surowca do tartaku. Linię tę wybudowano w latach 1955-62, miała ona zaopatrywać tartak w Rzepedzi w surowiec drzewny w ilości 95% pokrycia produkcji. Kolejka była własnością Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Sanoku, ponieważ według obowiązujących wówczas przepisów, Administracja Lasów Państwowych miała obowiązek na własny koszt dostarczyć drewno do zakładów je przerabiających. Służyła również dla celów pasażerskich, wożąc głównie turystów. Projekt budowy kolejki został zatwierdzony przez Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w roku 1954. Koszt budowy kolejki Rzepedź - Smolnik - Łupków - Cisna - Moczarne przewyższył koszt budowy zakładu.

Stacyjka kolejki znajduje się obok zakładu: idąc od stacji PKP Rzepedź, należy minąć bramę główną zakładu, budynek biura i skręcić w pierwszą dróżkę w lewo - po kilkuset metrach zobaczymy stację. Niestety odcinek Rzepedź - Prełuki - Smolnik został wyłączony z ruchu w roku 1993 z przyczyn ekonomicznych, dlatego budyneczek stacji jest zamknięty, a tory zarośnięte trawą i chwastami. Obok - również zamknięta na cztery spusty - dawna parowozownia i zrujnowane budynki zarządu kolejki.

Rzepedź-Wieś Starsza część Rzepedzi
foto: P. Szechyński

Początkiem lat 90, gdy nastąpiła recesja na rynku drzewnym, upadło wiele zakładów tej branży. Los ten spotkał także tartak w Rzepedzi, przyczyniając się także do znacznego wzrostu bezrobocia w okolicy. Obecnie zakład wznowił produkcję jako firma "Nowy Styl", jednak o innym profilu oraz mniejszym zatrudnieniu - produkowane są meble typu: krzesła, stoły, fotele. W roku 2003 firma zbudowała w Rzepedzi nową łuszczarnię. Produkcję domków natomiast, przeniesiono do pobliskiej Komańczy, w której także znajduje się tartak - w rękach prywatnych (firma Drewdom).

Rzepedź Dawna stacja kolejki wąskotorowej (w środku), z lewej zdewastowany budynek (tzw. ZIL), z prawej wystaje dawna parowozownia
foto: P. Szechyński
Rzepedź Nieużywany i zrujnowany budynek przy stacji kolejki (2010), lokalnie: ZIL, obecnie nie istnieje
foto: P. Szechyński

Jeśli chodzi o wycieczki piesze po okolicy, to także jest tu gdzie pójść, w pobliżu znajdują się m.in:

SULIŁA  - (Kalnicka, Kalnicki Wierch, 759 m ) - jest to wybitny i widokowy szczyt zamykający od północy dolinę Osławki (Turzańska). Sam wierzchołek Suliły zwany był dawniej Staje. Na Suliłę wchodzimy od strony Turzańska, przechodzimy wieś i dalej drogą polną w lewo w stronę szczytu szlakiem niebieskim. Z Suliły prowadzi szlak na Chryszczatą (niebieski)- ok. 2,5 h drogi, lub do Sanoka (niebieski), przez Lasy Seredyńskie i Morochów - ok. 8,5h. Ze względu na wspaniałe widoki warto się tu wybrać - szczególnie przy dobrej pogodzie... więcej o Sulile

SOKOLISKA  - (Rih, 637 m ) - stromo opadający w kierunku zachodnim dział między dolinami Osławy i Osławicy. Zachodni stok obfituje w źródła. Największe z nich pod względem wydajności znajduje się w miejscu zwanym Korostyńskie. Mniejsze znajduję się na tzw. Czaszczy, poniżej której występują wycieki wód siarczkowych. Ciekawostka: na południe od Sokolisk w rejonie Urczyńca i pod Karnaflowym Łazem, można jeszcze dziś znaleźć stare nasypy kolejki wąskotorowej, budowanej z inicjatywy pewnego żyda z Komańczy. Kolejka ta nigdy nie została oddana do użytku, albowiem jej pierwszy kurs był zarazem ostatnim w czasie którego doszło do poważnego wypadku, a pasażerami był nie byle kto, a komisja mająca przyjąć i zatwierdzić gotową inwestycję.

PREŁUKI  - niewielka osada leśna, do Prełuk można wybrać się torami kolejki wąskotorowej, choć latem jest to trochę utrudnione, gdyż tory są zarośnięte. Można również droga wzdłuż torowiska. więcej o Prełukach

KAMIENIOŁOM  - nieczynny kamieniołom w Komańczy, a w zasadzie tuż przed Komańczą, można tu dojść szosą przez Jawornik, jest to bardzo blisko, niedalej niż 3 km. Zboczami kamieniołomu spływają liczne źródełka, co szczególnie przy deszczowej pogodzie wygląda bardzo ładnie, gdyż tworzą się wysokie wodospady (albo raczej wodospadziki).

JAWORNIK  - niewielka osada tuż obok Rzepedzi, jednak tu mam na myśli dawny Jawornik. Należy iść szosą do Jawornika, następnie skręcić przy mostku kolejowym w drogę w prawo - wyprowadzi nas ona do dawnego Jawornika, wsi która obecnie nie istnieje. Po drodze miejce po cerkwi oraz stary cmentarz, w Jaworniku liczne pozstałości po zabudowaniach, sady owocowe, piwnice. Z Jawornika można albo wrócić tą samą drogą, albo przejść cały Jawornik, następnie prosto ścieżką, aż do złapania czerwonego szlaku (gsb) i skęcić nim w lewo - wyjdziemy wtedy w Komańczy-Letnisku, skąd można do Rzepedzi wrócić pociągiem lub szosą (5 km). Przy ścieżce, około 1 h marszu z drogi głównej znajduje się dawna studencka baza namiotowa. więcej o Jaworniku

P. Szechyński

Literatura:

1. Kryciński S., "Cerkwie w Bieszczadach", Warszawa 1995.
2. Magazyn "Bieszczady", nr 08/2010 "Rzepedź".
3. Słownik Geograficzny Królewstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1898.

Zobacz także:

Rzepedź noclegi

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024