...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności wydawnicze 2011

"Przystanek Bieszczady" w nowej odsłonie

2011-10-11 06:25:16

Przystanek Bieszczady - bez cenzury Na rynku wydawniczym znów zagościła książka Andrzeja Potockiego pt. "Przystanek Bieszczady". Ukazała się nakładem rzeszowskiego Wydawnictwa CARPATHIA.

Oprócz prawdziwych perełek literatury faktu, jakim są opowiadania, reportaże i felietony w niej pomieszczone, jest bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami, często bardzo osobistymi fotografiami autora.

To książka wyjątkowa, bo niejednokrotnie aż boleśnie prawdziwa, nasączona brutalnością losu iodorem ludzkiego okrucieństwa.

Andrzej Potocki przyznaje, że w poprzedniej epoce ta publikacja nie mogłaby się ukazać: - Prędzej ja trafiłbym za kratki niż ona na półki księgarskie. Ijednocześnie zapewnia:- "Przystanek Bieszczady w moim życiu, pomimo wszystkich absurdów, o które się otarłem, uważam za szczęśliwe zrządzenie losu. Dzięki niemu mój upadek stał się początkiem wznoszenia".

Opisane w "Przystanku..." 22 historie są autentyczne, choć wydają się być na granicy jawy i koszmarnego snu. Wiele z nich jest mocnym uderzeniem we współczesne poczucie bezpieczeństwa, w plastikowy świat widziany przez pryzmat szklanego ekranu.

Przystanek Bieszczady - bez cenzury Wstrząsają, przerażają, ale i... śmieszą. Są dokumentem losów, dojrzałym, skrupulatnym i krzywozwierciadlanym, pokazanym z pozycji człowieka po przejściach, który zwyciężył swoje słabości.

To reportersko-dziennikarskie spojrzenie, pozbawione ocen i sądów, jest świetnym momentem do zadawania pytań o sens i indywidualnego szukania odpowiedzi.
(kapot)

Więcej o książce na stronie autora:
www.potockiandrzej.pl

Tytuł: Przystanek Bieszczady
Autor: Andrzej Potocki
Wydawca: Wydawnictwo Carpathia
Rok wydania: 2011

 


Nowa mapa "Bieszczady" wydawnictwa Compass już w sprzedaży

2011-06-22 20:10:22

Mapa Bieszczady wyd. Compass Do sprzedaży trafiło właśnie najnowsze, już jedenaste wydanie popularnej mapy "Bieszczady" krakowskiego wydawnictwa Compass.

Mapa w skali 1: 50 000 to gruntownie zaktualizowane wydanie jednej z najbardziej znanych i dokładnych map regionu. Na dwustronnej, cieniowanej mapie przedstawiono obszar sięgający po Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej a więc o tzw. Bieszczady Słowackie (Bukovske Vrchy).

Nowe wydanie mapy posiada zaktualizowane szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne, dokładną klasyfikację kościołów i cerkwi oraz wszelkie inne informacje przydatne turyście.

Dostępna jest ona tradycyjnie w wersji papierowej, jako plik graficzny na PC oraz w wersjach GPS Trek Buddy oraz Garmin.

Mapę w wersji online można zobaczyć w naszym serwisie, podzieloną na trzy arkusze - zapraszamy do testowania:
» Mapa Bieszczady, cz. zachodnia

Mapę można nabyć na stronie wydawcy: http://compass.krakow.pl/Bieszczady

Tytuł: Bieszczady
Skala: 1: 50000
Wydawca: Wydawnictwo Kartograficzne Compass
Rok wydania: 2011


"Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły" już w sprzedaży

2011-06-11 13:58:10

Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły Na rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Carpathia właśnie ukazało się najnowsze wydanie książki autorstwa Andrzeja Potockiego pt. "Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły". To wyjątkowa publikacja, będąca swoistego rodzaju kompendium wiedzy o bieszczadzko-beskidzkich wędrówkach księdza, biskupa i później także kardynała Karola Wojtyły.

Pierwsza książka, która ukazała się w 1992 r., traktowała o tylko o bieszczadzkiej przygodzie Karola Wojtyły. Za pośrednictwem dr Wandy Półtawskiej trafiła do Watykanu. W odpowiedzi na jej lekturę, Ojciec Święty Jan Paweł II w osobistym liście do Andrzeja Potockiego napisał: Bardzo dziękuję za ofiarowaną mi książkę "Bieszczadzkimi śladami..." napisaną przez Pana. Z zainteresowaniem przeczytałem ją w całości, wspominając opisane w niej moje wakacyjne wędrówki po tych pięknych okolicach.

Później w miarę zbierania materiałów do kolejnego wydania, okazało się, że w biografii kardynała Karola Wojtyły jest także wątek beskidzki - wątek związany z letnimi pobytami w dolinie górnego Wisłoka w okolicy Rudawki Rymanowskiej. To właśnie tutaj otrzymał telegram o śmierci Pawła VI. Stąd pojechał na konklawe, a siedemdziesiąt dni później został papieżem.

Książka ta to z jednej strony szczegółowy przewodnik po miejscach, w których bywał Karol Wojtyła, z drugiej zaś cenny zbiór informacji z pontyfikatu Jana Pawła II, w którym autor ze szczególną atencją potraktował te, które wiązały postać Jana Pawła II z województwem podkarpackim. Bez wątpienia o niezwykłej wartości tej książki decydują także zdjęcia, niekiedy unikatowe, które pokazują przyszłego papieża w bardzo codziennym, zwyczajnym wymiarze.

W roku Beatyfikacji Jana Pawła II warto sięgnąć po tę publikację, bo jest ona z całą pewnością ważnym dokumentem w szukaniu papieskich śladów na podkarpackiej ziemi.
Więcej o książce na stronie: www.potockiandrzej.pl
(kapot)

Tytuł: Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły
Autor: Andrzej Potocki
Wydawca: Wydawnictwo Carpathia, Rzeszów, Wydanie II rozszerzone
Rok wydania: 2011


Podkarpacie oczami Sosnowskiego

2011-06-08 21:11:22

Podkarpacie oczami Sosnowskiego - okładka Od kilku dni w księgarniach na terenie województwa podkarpackiego dostępny jest album "Podkarpackie" ze zdjęciami Waldemara Sosnowskiego, wydany przez rzeszowskie Wydawnictwo Carpathia. Album zawiera ponad 270 zdjęć, w 95 procentach wykonanych w ciągu ostatniego roku. Tylko kilkanaście fotografii pochodzi z archiwum autora, ale jak podkreśla nie straciły one nic z aktualności. Dokładnie rok czasu trwały ustalenia co i jak pokazać w albumie. To pierwszy album prezentujące Podkarpacie jako całość. Zdjęcia układają się w ilustrowaną magicznymi zdjęciami rzekę-opowieść: o ludziach, ich zwyczajach i tradycji, bolesnej historii, otaczającej ich przyrodzie i wytworach ich rąk.

- Większość dostępnych na rynku albumów pokazuje zdjęcia statyczne. Ustawia się statyw z aparatem i robi zdjęcie. Podjęliśmy z wydawcą decyzję, że przygotujemy publikację jakiej jeszcze nie było na Podkarpaciu. Stwierdziliśmy, że pokażemy Podkarpacie dynamicznie, że każde zdjęcie musi mieć jakąś historię, musi coś opowiadać. Stąd też i znaczny udział ujęć prezentujących elementy obrzędowości, tej naszej współczesnej - wyjaśnia Waldemar Sosnowski, autor zdjęć.

Album ma swoje działy: Miasta, miasteczka...; Wielokulturowa mozaika; Czar drewnianej architektury; Szlakiem wielkich wojen; Zamki, pałace, dwory...; Skarby przyrody. Przy takim układzie nie mogło więc zabraknąć ujęć pereł architektury, ale uzupełniają je inne - mniej znane - jak np. kamienny krąg Świątyni Słońca na Roztoczu. Jest pielgrzymka chasydów do Leżajska i pielgrzymka wiernych do Kalwarii Pacławskiej. Każdy zespół zdjęć ma swój rytm, swoją dynamikę. Każde zdjęcie to osobna historia, każde to określone emocje.

Album Podkarpacie Jedno ze zdjęć w albumie Podkarpacie

- Tworzą one historię o tym kawałku świata jakim jest Podkarpacie. Chciałem, aby ta książka była swoistym zapisem dokumentalnym tego obszaru z początku XXI wieku - dodaje Waldek Sosnowski.

Książka w nakładzie 3000 egzemplarzy dostępna jest w dobrych księgarniach na terenie województwa podkarpackiego.

Tytuł: Podkarpackie
Autor: Waldek Sosnowski
Wydawca: Wydawnictwo Carpathia, Rzeszów Gatunek: album
Rok wydania: 2011


Moje Bieszczady - Góry Niezwykłe

2011-05-06 14:29:30

Moje  Bieszczady - Góry  Niezwykłe - okładka Ukazał się tomik wierszy Jerzego "Baryły" Nowakowskiego zatytułowany: "Moje Bieszczady - Góry Niezwykłe", zawierający płytę CD z 10 piosenkami jego autorstwa i wykonania.

Autor: Jerzy "Baryła" Nowakowski - honorowy Obywatel Gminy Lutowiska, współpracownik "Gazety Bieszczadzkiej", rodem ze "środkowego Mazowsza". Z wykształcenia - inżynier, lecz jak sam mówi: nie praktykujący. Z natury, usposobienia i ducha - humanista, romantyk, wzdychacz...

Zbiorek zawiera wiersze kontestujące przyrodę, ludzi i wydarzenia w Bieszczadach. Piosenki o prostej linii melodycznej łatwo wpadające w ucho opowiadają o bieszczadzkich leśnikach, wypalaczach węgla i nastrojach towarzyszących nieodłącznie ludziom wrażliwym zaglądającym w te Niezwykłe Góry.

Niniejszy zbiorek, to pierwsza próba zebrania wierszy z Bieszczadów i pokazania ich "światu", choć większość z nich ukazywała się już w "Gazecie Bieszczadzkiej", z którą autor współpracuje od dobrych 10 lat.

Jest to zatem debiut - kolejny dowód, iż w życiu nigdy nie jest na to, czy tamto za późno. Szczególnie, gdy nie tak dawno skończyło się dopiero 70 lat!

Tytuł: Moje Bieszczady - Góry Niezwykłe
Autor: Jerzy "Baryła" Nowakowski
ISBN: 978-83-929-346-7-3
Rok wydania: 2011


» starsze pozycje wydawnicze (2010) «

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024