...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności z regionu.

Zmiany w pkt.15 regulaminu BdPN.
2007-11-15 14:07:00

W związku z pojawiającymi się ostatnio w mediach różnymi interpretacjami regulaminu dla zwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy informujemy, iż w okresie zimowym zwiedzanie BdPN odbywa się w dalszym ciągu w oparciu o sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Zwracamy uwagę jednak na to, iż w Bieszczadach panują zwykle bardzo trudne warunki turystyczne - a stąd wynika stała konieczność czuwania nad bezpieczeństwem osób znajdujących się na szlakach.

Taką m.in. rolę pełnią w sezonie turystycznym stałe punkty informacyjno-kasowe BdPN ulokowane przy wejściach na szlaki piesze, gdzie udzielane są informacje o zasadach zwiedzania i podawana jest informacja o stanie szlaków i spodziewanych warunkach pogodowych. Poza sezonem bezpośrednia opieka nad poszczególnymi obszarami parku wraz ze szlakami spoczywa na konserwatorach obrębów ochronnych (leśniczych). Dlatego też uprasza się zwiedzających o zgłaszanie faktu wejścia na szlaki turystyczne u odpowiednich leśniczych (zgodnie z zamieszczoną na stronie mapką), bądź w stacjach ratunkowych GOPR.

W związku z powyższym Dyrekcja BdPN informuje o zmianie brzmienia p. 15 Regulaminu DLA ZWIEDZAJĄCYCH BIESZCZADZKI PARK NARODOWY (Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 5/2007 z dnia 12 kwietnia 2007 r.)

Treść punktu 15 regulaminu zmienia się na zapis:

Ze względu na bezpieczeństwo turysty po letnim sezonie od 12.11.07 do 25.04.08 wychodząc na szlaki turystyczne w obszarze Parku, należy planowaną trasę do przejścia zgłosić w stacjach ratunkowych GOPR lub w leśniczówkach obwodów ochronnych. Zgłaszanie może być osobiste, telefoniczne lub w dowolny-lecz skuteczny sposób. Wykaz obwodów (leśnictw) wraz z tel. kontaktowymi podany jest na stronie internetowej www.bdpn.pl. Za wstęp do Parku w okresie od 12.11.07 do 25.04.08 nie pobiera się opłat.


Zwiedzanie BdPN po 12 listopada 2007.
2007-11-07 23:48:00

Przypominamy, iż zgodnie z tegorocznym regulaminem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zwiedzanie parku od 12 listopada b.r. jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia wejścia na szlak turystyczny u konserwatora obrębu ochronnego.

Wynika to z pkt.15 regulaminu BdPN, który mówi: "Zwiedzanie parku po sezonie turystycznym (12.11.2007 - 25.04.2008) jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia wejścia na szlak turystyczny u konserwatora obrębu ochronnego (warunek ustanawia się ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa zwiedzających w górach).

Wykaz obwodów ochronnych (leśnictw) i konserwatorów obwodów ochronnych (leśniczych) w BdPN został opublikowany na stronie parku pod adresem:
» Wykaz obwodów ochronnych i konserwatorów obwodów


Kończy się jesień.
2007-10-29 23:02:00

Bieszczady jesień B. Berdo, Szeroki Wierch, Tarnica.
foto: E. Milczanowska

"Nie cudzołóż - zrozumiałem połonino to dosłownie
i przestaje u Ciebie sypiać
sypiaj teraz u mnie"

Cóż. Nadchodzi czas taki, jak w zapamiętanej skądś strofie wiersza, gdy większości z nas połoniny będą się tylko śnić. Wykorzystajmy więc ostatnie dni jesieni. Zanim luną deszcze, zanim ściśnie mróz...

Na razie piękna pogoda w Bieszczadach. Sucho, ciepło i słonecznie. Choć bardzo mało już żółci, brązu i czerwieni. Tylko modrzewie jeszcze złote jak płomienie świec i brzozy żółte, choć tych niewiele. Bezlistne, liliowe już buki. Ale całość - niczego sobie :-)

Przyjeżdżajcie w ostatnie dni jesieni w Bieszczady :-)


Zaduszki zakapiorskie.
2007-10-26 06:25:00

3 listopada 2007 o godz. 18.00 w Cisnej na placu przy Atamanii Bieszczadzkiej i Siekierezadzie rozpoczną się:

Zakapiorskie zaduszki

W programie m.in.:

  • "Misterium bieszczadzkich zakapiorów" wg pomysłu Ryśka Szocińskiego
  • zapalenie zniczy w "ogrodzie pamięci" i na grobach Zdzicha Radosa i Janusza Zubowa
  • degustacja własnych trunków
źródło: A. Potocki


Zamknieta droga wojewódzka nr 894, Hoczew - Czarna.
2007-09-18 19:48:00

Droga wojewódzka nr 894, Hoczew - Czarna, tzw. mała pętla bieszczadzka, została całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku Polana - Czarna.

W wyniku intensywnych opadów deszczu w ostatnich dniach, w okolicy przepustu wody na 43. kilometrze powstało osuwisko o długości około 100m. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich wyznaczył objazd z Polany do Czarnej drogami powiatowymi przez Skorodne i Lutowiska.

Z uwagi na panujące już w Bieszczadach jesienne warunki i nadchodzącą zimę, są niewielkie szanse na naprawienie osuwiska przed zimą. Dlatego kierowcy muszą się liczyć z tym, że droga na uszkodzonym odcinku będzie zamknięta co najmniej do połowy przyszłego roku.


Koniec sezonu pod Tarnicą.
2007-09-05 09:24:00

Tarnica Na Tarnicy, 01.09.2007.
foto: P. Szechyński

1 września zakończył się 44 sezon funkcjonowania sezonowej dyżurki na Przełęczy Goprowskiej (1160m n.p.m) pod Tarnicą.

Wyjątkowo ciepłe i suche lato sprawiło, że tym razem pod namiotem dyżurowało się w komfortowych warunkach a duży ruch turystyczny sprawił, że ratownicy się nie nudzili. W akcji zwijania dyżurki wzięło udział 28 ratowników.

Pogoda dopisała - drobny deszcz pojawił się dopiero w godzinach popołudniowych, natomiast rano było słonecznie, widzialność dobra.

O godzinie 9.00 rano ma Tarnicy były 3 osoby, potem z każdą godziną przybywało turystów chcących wykorzystać ostatnią wakacyjną okazję na wejście na szczyt. Już przed południem szlakiem z Wołosatego podchodziło ok. 250 osób.

źródło: GOPR; informacje własne

Ostatni weekend wakacji.
2007-09-02 22:01:00

Tarnica Widok z Tarnicy, 01.09.2007.
foto: P. Szechyński

Ostatni weekend tegorocznych wakacji minął pod znakiem dobrej pogody i umiarkowanego ruchu turystycznego. Wraz z końcem lata Bieszczady pustoszeją, najbardziej oblegane były tradycyjnie Rawki, połoniny oraz Tarnica.

W piątek przez cały dzień panowała piękna słoneczna pogoda, sobota również przywitała turystów letnim porankiem. Po południu miejscami padał deszcz.

Dzisiejszy, niedzielny poranek przywitał nas również sporą dawką słońca. Po południu pogoda nieco się popsuła, jednak weekend należy zaliczyć pod tym względem do udanych - ci, którzy byli nie powinni żałować.

źródło: informacje własne

Przy kawie i herbacie o Bieszczadach.
2007-08-24 11:28:00

Kawa czy herbata Renata Szczepańska, wójt Gminy Cisna i Andrzej Luks, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Stuposiany w "Kawie czy herbacie" na stacyjce Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Jak wygląda poranek w Cisnej w dniu 23 sierpnia mogła obejrzeć cała Polska. Na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej zorganizowano plenerowe studio telewizyjne Programu I TVP, które za pośrednictwem satelity transmitowało na żywo rozmowy z leśnikami, goprowcami i mieszkańcami Bieszczadów.

Wcześniej, przez kilka dni przygotowywano reportaże i felietony ilustrowane bieszczadzkimi krajobrazami. Program poprzedzono próbą generalną, polegającą na wskazaniu plenerów do kolejnych rozmów oraz wstępnemu ustaleniu ich tematyki. Wydawcy "Kawy czy herbaty": Katarzyna Struś i Patryk Jasiński, musieli wcześniej skomponować scenariusz, który z sekundową dokładnością realizowali prowadzący program: Anna Pawłowska i Radosław Brzózka.

Czwartkowa edycja "Kawy czy herbaty" była jedną z kilku współfinansowanych przez Lasy Państwowe, stąd znalazło się w niej sporo leśnych akcentów. Już w przywitaniu zobaczyliśmy Romana Zielonkę, zastępcę nadleśniczego z Cisnej, który jest jednocześnie prezesem zarządu Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wraz ze Stanisławem Wróblem, kierownikiem stacyjki w Majdanie i Lucjanem Latawcem, maszynistą o półwiecznym stażu, wystąpił on w roli gospodarza miejsca. Również gospodarz Gminy Cisna, wójt Renata Szczepańska (prywatnie pani leśniczyna) przywitała telewidzów w towarzystwie Andrzeja Luksa, zastępcy nadleśniczego ze Stuposian. Pan Andrzej, prawdziwy warszawiak, od 30 lat żyje w bieszczadzkiej głuszy, zaś w leśnym środowisku znany jest jako wielki gawędziarz i wytwórca oryginalnej leśnej biżuterii. Z kolei Ryszard Paszkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród przypomniał historię bieszczadzkich żubrów i opowiadał o ciekawostkach z nimi związanych. Bardzo interesująca była rozmowa z Marią Harasymowicz, wdową po poecie – absolwencie Technikum Leśnego w Ojcowie. Swoje 5 minut mieli też przyjaciele dużych drapieżników z Bieszczadów, którzy wystąpili pod wodzą Jadwigi Momberg z Wetliny, w towarzystwie rzecznika prasowego RDLP w Krośnie. O ochronie granic w tej części kraju opowiadali funkcjonariusze Straży Granicznej: Barbara Tokarczuk i Artur Kapica. Kilkanaście innych wejść na żywo pozwoliło pokazać cały koloryt bieszczadzkich postaci, od kowbojów poprzez artystów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych aż po goprowców, wśród których byli Leszek Berezka, Witold Goleniowski, Eugeniusz Markuszewski i jego pies ratowniczy Ari. Z Połoniny Wetlińskiej przyjechał też słynny Lutek Pińczuk, jeden z weteranów bieszczadzkich, ratownik GOPR i kierownik znanego schroniska. Program zakończono pokazem wegetariańskiej kuchni Katarzyny Rozmysłowicz i koncertem chóru z Cisnej. W jego kilkunastoosobowym składzie słychać było również męskie głosy miejscowych leśników: Pawła Ogorzałego (N. Cisna), Teodora Fursa (leśniczy leśnictwa Buk) i Wojciecha Głuszki (leśniczego z Jaworca).
Program cieszący się dużą popularnością wśród "wychodzących do pracy" zapewne dobrze przysłużył się kształtowaniu pozytywnego wizerunku naszego regionu, nie tylko w kraju.

źródło: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

starsze newsy
archiwum

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024