...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Ski-tour | Matragona Matragona (990 m) - leśna góra, z muzyką w tleMatragona to szczyt leśny, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Granicznym. Szczyt tworzy dość długi, płaski grzbiet, opierający się o dolinki Osławy i Solinki. Leży przy drodze z Cisnej do Woli Michowej, niedaleko Przełęczy Prislup. Z narciarskiego punktu widzenia najciekawsza jest jednolicie nachylona i piękna wschodnia ściana Matragony, która przy dobrym ośnieżeniu gwarantuje doskonałe zjazdy do Doliny Solinki. Natomiast ściana zachodnia, a raczej zachodnie stoki tego leśnego bieszczadzkiego szczytu także są atrakcyjne, choć zdecydowanie mniej strome. Parametry techniczne wycieczki: przewyższenie ok. 500 - 800 metrów (w zależności od wariantu i ilości podejść), długość podejść: 6 km, długość zjazdów: 6 km, długość wycieczki: 12 km, czas trwania: 3-4 godziny, czas podejść: 3 godziny, czas zjazdów: 1 godzina. Najlepszy termin: styczeń - luty. Wycieczka dość trudna orientacyjnie.
W krainie narciarskiej przygody
foto: W. Szatkowski Wycieczka narciarska na Matragonę wymaga pewnego wyjaśnienia. Nie jest to bowiem szczyt często odwiedzany przez skiturowych narciarzy, będących w Bieszczadach. Składa się na to kilka ważnych elementów, a głównym jest to, że jest to szczyt leśny, a więc nie ma panoramy. W sieci znalazłem tylko dwa linki z filmami osób, które wpisały Matragonę do swojego narciarskiego CV, a jedną z nich był znany narciarz freeridowy Piotr Pinkas. Wejście na szczyt jest trochę utrudnione, bo nie ma nań znaków, więc posługiwać się powinniśmy nawigacją GPS lub przez telefon komórkowy (takie aplikacje z mapami Bieszczadów są w sieci, bardzo się przydają w Bieszczadach), lub w zestawie minimum mapą i kompasem. Dobrze też iść na Matragonę w towarzystwie kogoś bardziej doświadczonego. Będąc miłośnikiem pozaszlakowej turystyki narciarskiej w Bieszczadach Zachodnich wybrałem właśnie ten szczyt na cel wycieczki i się nie zawiodłem. Oto relacja z narciarskiego wejścia na szczyt Matragony w lutym 2017 roku.
Pierwszy fragment podejścia z Przełęczy Pryslipce
foto: W. Szatkowski Celem kolejnej bieszczadzkiej wyrypy jest więc Matragona (nazwa Matrahuna na mapie Wojciecha Krukara i wydawnictwa Ruthenus, szczyt o wysokości 990 metrów). To był ostatni, piąty już dzień naszej bieszczadzkiej, narciarskiej przygody. Mieliśmy w nogach nieprzyzwoicie dużą liczbę przejechanych i przechodzonych na nartach kilometrów i chcieliśmy zakończyć ten pobyt czymś nadzwyczajnym. I udało się, bo wybór Matragony na ostatnią wyrypę lutowego pobytu okazał się trafiony. W wycieczce wzięło udział czterech narciarzy: Marcin Kuś z Warszawy, dobry narciarz, taternik i miłośnik gór, Marcin Rząsa z Zakopanego, znany artysta, przewodnik tatrzański i dobry jak pozostali narciarz, Krzysiek Rutka z Tychów i ja, inicjator tego przejścia. Miałem pewne zadawnione porachunki z Matragoną, gdyż w 2016 roku z racji słabej zimy nie udało mi się wejść na nią na nartach.
Drugie podejście
foto: W. Szatkowski Po pysznym śniadaniu w "Przystanku" ruszamy w góry. Jedziemy autem w stronę Żubraczego i Przełęczy Pryslipce. Matragona za oknem i "Matragona" w aucie. Muzyka zespołu muzyki dawnej "Matragona" rozbrzmiewa w aucie mnogością instrumentów i brzmień. Wejście na szczyt wymaga pewnego wysiłku, gdyż na Matragonę nie prowadzi żadna znakowana ścieżka, żaden szlak. Leśną stokówka na ten szczyt zaczyna się kilkaset metrów poniżej przełęczy Prislipce. Jest to więc w pełni tego słowa znaczeniu wyprawa w nieznane. Tutaj uwaga: na jednym z drzew na wschodniej ścianie Matragony znaleźliśmy jakieś żółte, stare znaki, na białym podkładzie (patrz zdjęcie), ale tylko na jednym z bukowych drzew, bez dalszej kontynuacji, zaznaczam więc tylko, że takie dawne oznaczenie na Matragonie zostało kiedyś naniesione. Szczyt Matragony nęci za oknem swoim pięknem i rozległością masywu, muzyka bieszczadzkiej grupy "Matragona" uspokaja i wprowadza w coś w rodzaju krainy łagodności. Dwa światy. Dwa różne odczucia wywołane Bieszczadami, muzyką, inspirowaną tymi górami.
Ostatni fragment podejścia
foto: W. Szatkowski W 15 minut z Cisnej przez Majdan i Żubracze do Przełęczy Prislipce (749 m), gdzie zostawiamy je na wygodnym parkingu po prawej stronie drogi - będzie miało ładne widoki na połoniny, a zwłaszcza na Połoninę Wetlińską i Smerek. Przy parkingu znajduje się kilkumetrowa wieża widokowa, zbudowana przez Nadleśnictwo Cisna. Nosi nazwę "Szczerbanówka". Wieża ma trzy poziomy obserwacyjne i powstała z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Cisna. Wieża znajduje się tuż przy parkingu, więc z pewnością nikt jej nie przeoczy. Warto na nią wejść, by nacieszyć oczy widokami. To nie jedyna wieża widokowa w okolicach Cisnej. Są tu jeszcze: wieża widokowa na szczycie Korbani (894 m) i wieża widokowa "Jeleni Skok".
Tajemnicze znaki
foto: W. Szatkowski Wieża jest bardzo dobrym punktem obserwacyjnym. Ładnie prezentują się stąd połoniny oraz masyw Berda i Hyrlatej. Przechodzimy przez ulicę i zapinamy narty, idąc bez szlaku na wprost leśną, mało widoczną dróżką. Prowadzi dziarsko długim krokiem Marcin z Zakopanego, a ja filmuję uczestników. Zmrożony śnieg pięknie skrzy się w obiektywie aparatu fotograficznego. Oszronionie drzewa bukowe Matragony, wyglądają jak z baśni. Najpierw idziemy prosto za ścieżynką, potem po ok. 15 minutach marszu napotykamy na leśne ścieżki idziemy grzbietem leśnym lekko w lewo (na wschód), niezbyt stromo w górę, potem znowu prosto i po około 1-1,5 godziny (w zależności od zaśnieżenia) osiągamy na nartach szczyt Matragony (współrzędne GPS wierzchołka: 49°12'01"N; 22°14'17"E). Podejście ma 250 metrów przewyższenia i około 2 kilometrów długości. Uśmiechy towarzyszą nam w wejściu, bo trafiliśmy na idealne warunki. Ponad dziesięć centymetrów przemrożonego puchu na twardym i grubym podkładzie śnieżnym. Matragona to szczyt przeznaczony na jazdę w głębokich śniegach. Wtedy jest tu idealnie. Dodatkowo śnieg jest nietknięty nartą, żadnych narciarzy bowiem tutaj przed nami nie było. Pewną niedogodnością w moim przypadku jest złamane wiązanie (stało się to na Hyrlatej), ale naprawa Pawła (słynne "trytytki") działa.
Na szczycie Matragony
foto: W. Szatkowski Po odpoczynku odpinamy foki i zjeżdżamy stromą wschodnią ścianą Matragony. Pomiędzy bukami jedzie się świetnie. Zjazd trwa około dziesięciu minut i ma około 1,5 kilometra długości i w górnej części jest dość stromy. Zjeżdżamy do jaru niewielkiego potoku. Zakładamy foki. Robi się ciepło i przyjemnie. Ponownie wchodzimy na fokach na szczyt Matragony i zjeżdżamy tym razem innym wariantem, wprost na Przełęcz Pryslipce. Zjazd ma niewielkie nachylenie (ok. 20 stopni), ale jakość śniegu czyni go wspaniałym. Po trzech powtórzeniach mamy zaliczony piękny skiturowy dzień, pełen pozaszlakowej jazdy freeride'owej. Maksymalne nachylenie terenu wschodniej ściany Matragony: 30 stopni, na Przełęcz Pryslipce: 20 stopni. Stopień trudności: 3. Popołudniową porą docieramy do auta na parkingu na Przełęczy i wracamy do Cisnej. W samochodzie włączamy jeszcze raz płytę zespołu Matragona, bezpośrednio inspirowaną Bieszczadami, samą górą oraz lokalną tradycją i historią. Czasami dają koncerty w Cisnej. Kilka uwag na temat wycieczki narciarskiej na Matragonę. Ten szczyt nie wymaga wcale pogody, można go wybrać na cel wycieczki w wietrzny dzień, a zjazdy są wspaniałe. Zjazd z Matragony można doskonale połączyć z narciarskim zwiedzaniem masywu Hyrlatej, może stawić przysłowiową "wisienkę na torcie". Wtedy przechodzimy przez masyw Hyrlatej od Roztok Górnych aż po Berdo i z Berda zjeżdżamy do Doliny Solinki, a po osiągnięciu dna doliny, zakładamy foki i wchodzimy na Matragonę. Zresztą powyższą trasę możecie dowolnie modyfikować. Czas na kolejną bieszczadzką wyrypę. Wojciech Szatkowski Filmik z trasy na Matragonę:
Oszronione buki Matragony
foto: W. Szatkowski
Drugie podejście
foto: W. Szatkowski
Ostatni fragment podejścia
foto: W. Szatkowski
Na szczycie Matragony
foto: W. Szatkowski
Matragona
foto: W. Szatkowski
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |