...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin Wyścigi Psich Zaprzęgów "Śladem Niedźwiedzia" 03-04.02.2007Zapraszamy na polską Alaskę - Bieszczady, Przysłup k.Cisnej6 edycja Wyścigów Psich Zaprzęgów Średniodystansowy Wyścig Psich Zaprzęgów Przygoda. Większości z nas kojarzy się z dzieciństwem. Poznawanie świata, plany na przyszłość. Niektórym udaje się spełniać dziecięce marzenia o przygodach w życiu dorosłym. Psi zaprzęg, maszer i jego psy, to sposób na życie, gdzie wolność, przygoda i zaufanie połączone są odpowiedzialnością. Za kompanów, którzy "ciągną ten wózek".
fot. Maciek Snela
Sport ten ma swój początek oczywiście na Alasce, w realnym codziennym życiu. Tam, przez większą część roku, na początku XX wieku, psy zapięte do sań były jedyną nadzieją na przetrwanie zimy, kiedy przez kilka miesięcy wiele osad odciętych było od świata. Dzięki nim możliwe były wyprawy na polowania, czy do oddalonej o dziesiątki kilometrów cywilizacji. Psy i ich poganiacze są bohaterami wydarzenia, które w 1925 za pośrednictwem radia i prasy śledziła cała Ameryka. Styczeń na Alasce, najzimniejsza zima od 28 lat: -40oC, prędkość wiatru 60 km/godz. Warunki ekstremalne, nawet jak na tamte tereny. W Nome wybucha epidemia błonnicy (krztusiec). Zatoka skuta lodem, żaden statek się nie przebije. Na całej Alasce 3 samoloty, niezdolne do lotu w takich warunkach. 1100 ludzi skazanych na śmierć, jeśli w ciągu kilku dni nie dotrą szczepionki z oddalonego o 1050 km Nenana. Dzięki telegrafowi ustawiana jest sztafeta z 20 poganiaczy i ich psów zapiętych do sań. Ci rozwoziciele poczty, znający trasę, teren, potrafiący poradzić sobie w ekstremalnych warunkach są jedyną nadzieją. Rozpoczyna się wyścig ze śmiercią. To były mordercze dni walki z czasem, naturą, własną słabością. Bieg non-stop do granic wyczerpania zarówno ludzi jak i psów, szczepionki przekazywane z sań do sań. Po 5 dobach, do Nome wjeżdża zaprzęg poganiacza Gunera Kassel, którego liderem jest pies Balto. Zdążyli na czas, wygrali ze śmiercią. Bohaterami tego wydarzenia byli wszyscy poganiacze i ich psy (od 6 do 12 psów w zaprzęgu). Najbardziej znany i pamiętany do dziś - Balto, któremu postawiono pomnik w Central Parku w Nowym Jorku. Pozostał nie tylko pomnik.
fot. Piotr Sito
Od 1976 roku, co roku, odbywa się wielka gonitwa psich zaprzęgów, znana na całym świecie pod nazwą Iditaroad. Wyścig ten odbywa się na pamiątkę tamtych wydarzeń, na tej samej trasie: Nenana - Nome. Zasady są proste. Zaprzęg składający się z maszera i ok. 14 psów ciągnących sanie, ma dojechać na metę. Na saniach załadowane jest wszystko, co jest konieczne do przeżycia i pokonania tego dystansu. Po drodze nie mogą korzystać z pomocy z zewnątrz. Czas nie jest najistotniejszy. Tutaj rządzi natura. Naprawdę dzika przyroda, przestrzeń, pokonanie własnej słabości, wzajemne zrozumienie i zaufanie pomiędzy psami i maszerem. Zdani są tylko na siebie. To jest najważniejsze i najtrudniejsze zarazem. Wyścig kończą jedynie najtwardsi, po 9-10 dniach. Sport zaprzęgowy w Polsce jest stosunkowo młody. Zaczęło się od pierwszych wyścigów sprinterskich na wózkach w 1991 roku w Pomiechówku k/Warszawy, gdzie startowało 9 załóg, największy zaprzęg to 2 psy. Pierwsze wyścigi na saniach - 1992 rok w Zawoi. Od tamtych lat w Polsce rozgrywane były Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.
fot. Piotr Sito
Ania i Tomek Kudełka w 2001 roku zorganizowali pierwsze wyścigi psich zaprzęgów w Przysłupiu k/Cisnej. W tym roku to już szósta edycja wyścigów, jedynej imprezy w Polsce która cyklicznie odbywa się w tym samym miejscu, zawsze na śniegu. Na ich zawodach rozgrywane były wyścigi w randze Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Pucharu Europy. To tutaj ściąga co sezon ok. 50 załóg z całej Polski, startują najlepsi. W zeszłym roku byli wszyscy zawodnicy, którzy 2 tygodnie później na Mistrzostwach Świata w Fraunewald wywalczyli dla Polski drużynowe Mistrzostwo Świata, 7 medalowych miejsc, w tym 4 tytuły mistrzowskie. Jeden z nich jest Tomka. Pod koniec stycznia też tu przyjadą, na pewno. W tym sezonie, razem z podobnymi do nich zapaleńcami/wariatami Radkiem Ekwińskim i Maćkiem Tomaszewskim, organizują wyścig średniodystansowy. Takich wyścigów w Polsce odbywa się tylko kilka. To będzie 96 km w jednym etapie. Na saniach wszystko co potrzebne do biegu, żadnej pomocy z zewnątrz w trakcie biegu i podczas odpoczynków. Teren wymagający technicznie i fizycznie, górzysty. Psy i ich masterzy opanują Bieszczady na 5 dni. Oślepiające słońce odbijające się w śniegu, wycie podnieconych psów szykujących się do startu, błysk adrenaliny w oczach maszerów. Sędziowie odliczający sekundy. Lśniące wozy obstawy zawodów - Straż Leśna, GOPR, Pogotowie, Policja. Z polowej kuchni paruje bigos, kiełbasa na ruszcie, w kubkach grzaniec. Święto maszerów, ich rodzin i tych wszystkich, którzy przyjadą poczuć tą atmosferę. Dla większości zawodników osiągane czasy nie są najważniejsze. Chęć ścigania się, bycia pierwszym jest na początku. W miarę dojrzewania tej pasji, tak naprawdę ważne jest to co w innych "wolnych" sportach, alpinizmie czy żeglarstwie. Uczucie wolności, przestrzeni, sprawdzenie siebie, dotknięcie własnych granic.
Gośka Zalewska Więcej informacji o zawodach na stronie: www.husky.net.pl
fot. Piotr Sito
fot. Piotr Sito
fot. Piotr Sito
fot. Piotr Sito
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |