...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności z regionu.

Pokaz slajdów w SKPB Lublin.
2006-02-16 14:46:27

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie zaprasza na:

Pokazy slajdów:

pn. 20 lutego, 18:30 - Iran,
śr. 22 lutego, 18:30 - Dolomity,
czw. 23 lutego, 18:30 - Bukowina (ten temat może się zmienić).

Miejsce:
Wydział Chemii UMCS, Plac M. Curie-Skłodowskiej 2, Aula A.

Podczas ww. pokazów slajdów (a także kolejnych wykładów) będzie można uzyskać informacje i zapisać się na:

Kurs przewodnicki, przygotowujący do uzyskania państwowych uprawnień przewodnika górskiego - beskidzkiego III klasy na obszar wschodniej części polskich Beskidów, tzn.:
Bieszczady, Beskid Niski, wsch. cz. Beskidu Sądeckiego, Pogórza...

Kurs trwa ok. roku, wykłady odbywają się we wtorki o godz. 19:00 (możliwe także czwartkowe i rozpoczynające się nieco wcześniej) na Wydziale Chemii UMCS - sala B lub Aula A (parter).
W programie kursu ponad 30 dni wycieczek szkoleniowych + opcjonalne.
Bliższe informacje i zapisy na pokazach slajdów, kolejnych wykładach a także we środy o godz. 19:30 w siedzibie SKPB i OA PTTK w Domu Studenckim "Ikar", ul. Czwartaków 15;
wpisowe: 120 zł (lub dwie raty po 70 zł; nie obejmuje wycieczek);
kontakt e-mail - Dominika, kierownik kursu: pajonkdom(małpa)wp.pl

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich przy OA PTTK w Lublinie, obchodzące w tym roku 35-lecie działalności, posiada bezterminowe zezwolenie na organizację wymienionego kursu, zaś jego członkowie nie pobierają wynagrodzenia z tytułu prowadzenia i organizacji szkolenia przewodnickiego. Strona SKPB: www.skpb.lublin.pl

Oprócz w/w pokazu w poniedziałek 17 lutego o 17:00 w Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, http://www.ck.lublin.pl odbędzie się:
Jacek Wnuk "KARPATY WSCHODNIE" spotkanie z prezentacją diaporamy.


Nowe wsie w Gminie Lutowiska.
2006-01-18 22:49:24

Na wniosek Gminy Lutowiska, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uwzględnił i nadał miejscowościom Dwerniczek i Pszczeliny status wsi.

Miejscowości te do tej pory figurowały w urzędowym wykazie jako część wsi (Dwerniczek jako część wsi Dwernik i Pszczeliny jako część wsi Stuposiany). Przywrócona została również nazwa wsi Krywe.

Rozporządzenie MSWiA ogłoszone zostało w Dzienniku Ustaw nr 264 z dnia 30 grudnia 2005r. pod poz. 2208. Rozporządzenie zawiera również inne wnioskowane zmiany: Krzywka-wieś na Krywka - część wsi Lutowiska, Smolnik-osada na Smolnik-wieś, Żurawin-gajówka na Żurawin-osada.

źródło: Urząd Gminy Lutowiska


Szkolenie w OIE Lutowiska.
2006-01-10 17:34:42


OIE BdPN w Lutowiskach.
foto: P. Szechyński

Grupa Bieszczady oraz członkowie Klubu Przewodników i Pilotów "Łopiennik" w Sanoku zapraszaja przewodników a także wszystkich, którym Bieszczady są bliskie sercu, na spotkanie w dniach 14-15 stycznia 2006 w ośrodku edukacyjnym BdPN w Lutowiskach.

Tematem cyklu wykładów prowadzonych przez Grzegorza Sitko koordynatora PAN Parks jest "Stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju turystyki zrównoważonej na terenie rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie oraz sama idea PAN Parks".

W programie przewidziana jest dyskusja dotycząca promocji Bieszczadów i wypracowania nowych programów turystycznych. 15 stycznia po mszy świętej, przewidziana jest prezentacja ornitologiczna i wycieczka na rakietach śnieżnych w okolice nieistniejącej wsi Krywka.

źródło: informacje własne


Boh narodywsia. Boże Narodzenie w Kościele wschodnim.
2006-01-06 21:52:15


Cerkiew greckokatolicka w Komańczy.
foto: P. Szechyński

W piątek wieczorem rodziny Dołżyckich, Ferenców z Komańczy i kilka tysięcy Łemków i Ukraińców żyjących na Podkarpaciu zasiadły do wigilijnej wieczerzy. Przez najbliższe trzy dni będą świętować Boże Narodzenie.

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, który obowiązuje w Kościołach obrządków wschodnich, Boże Narodzenie w tym roku przypada na sobotę, niedzielę i poniedziałek. Tradycja nakazuje pościć w Wigilię, a na wieczerzę podać 12 postnych potraw. Kolację rozpoczyna się od wspólnej modlitwy i łamania się prosforą, specjalnie pieczonym kwaśnym chlebem, który jest odpowiednikiem opłatka. W ostatnią niedzielę przed Wigilią prosfora jest święcona w kościele, skąd wierni zabierają ją do domów.

W żadnym domu nie może zabraknąć trzech chlebów, dużej świecy i kutii. - Zawsze zaczynamy od dzielenia się prosforą, potem jemy rybę, czosnek i kolejne potrawy. W czasie wieczerzy każdy musi zjeść obowiązkowo choć jeden ząbek czosnku. To ma mu zagwarantować zdrowie przez cały rok - opowiada Andrzej Ferenc z Komańczy. W rodzinie Bogdana Dołżyckiego wigilia też zaczynają od łamania się prosforą. - Kiedy żyła nasza babcia, jedliśmy bobaliki. To były takie skręcane kluski z ciasta. Teraz zastąpiły je uszka w barszczu - mówi Dołżycki. Ze starych obrzędów, które są pielęgnowane, pozostało jeszcze dzielenie się chlebem z domowymi zwierzętami. - Do stajni czy obory przed wieczerzą idą mężczyźni i to oni dają chleb bydłu. To mężczyźni przynoszą do domu siano, a po wieczerzy ten, kto zajmował się zwierzętami, brał wszystkie łyżki i wiązał je źdźbłem siana. Miało to zagwarantować, że bydło nie będzie się gubiło - opowiada Bogdan Dołżycki.

Do wigilijnych zwyczajów należało również obmywanie się w wodzie, w której jest pieniążek. To miało zapewnić finansowy dostatek, a zdrowie przez cały rok - umycie się w zimnej wodzie z rzeki. - W czasie wieczerzy nie może się obyć bez śpiewania kolęd. U nas oczywiście po łemkowsku. W tym języku rozmawiamy przez całą wieczerzę - dodaje Andrzej Ferenc. Po wieczerzy wszyscy idą do cerkwi.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego - życie Matki Boskiej, a trzeciego - św. Szczepana, pierwszego męczennika. - Wigilię i pierwszy dzień świąt obchodzimy w gronie najbliższej rodziny, nie ma odwiedzin nawet dalszej rodziny - mówi Andrzej Ferenc. Goście przychodzą w pozostałe świąteczne dni. - U nas, w Komańczy, mamy podwójne święta, gdy jest nasze Boże Narodzenie, zapraszamy naszych znajomych i przyjaciół grekokatolików. Teraz będziemy świętować Boże Narodzenie razem z nimi - wyjaśnia Stanisław Bielawka, wójt Komańczy.

Mirosław Sydorczuk z Przemyśla prowadzi firmę. - Muszę dawać podwójne urlopy. Na czas świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim i teraz, gdy obchodzimy nasze wschodnie Boże Narodzenie - śmieje się.

Anna Gorczyca

źródło informacji: Gazeta.pl - Portal intenetowy


Linia autokarowa na trasie Lwów - Ustrzyki Dolne - Lwów.
2006-01-02 23:07:46

Uprzejmie informujemy, iż po usilnych staraniach udało się nam za sprawą ukraińskiego partnera TRIDENT ze Lwowa uruchomić regularną weekendową linię autokarową. Linia ma ruszyć 30.12.2005 i będzie funkcjonowała we wszystkie weekendy na trasie Lwów – Ustrzyki Dolne – Lwów.

Stworzenie takiej możliwości komunikacyjnej między Bieszczadami a Lwowem pozwoli rozwinąć turystykę zarówno po stronie polskiej, jak i po ukraińskiej, a także ułatwi turystom przejazdy na pobyty i wypoczynek weekendowy.

Autobus wyjedzie w każdy piątek, sobotę i niedzielę ze Lwowa o godz.7:00 rano do Ustrzyk Dolnych i rozwiezie gości z Ukrainy na parking pod wyciąg Gromadzyń, następnie przejedzie pod wyciąg Laworta i tam pozostanie do godz.16:00. O godz.17:00 spod Gromadzynia uda się przez przejście graniczne w Kroscienku do Lwowa.

Polscy turyści którzy będą mieli ochotę wyjechać tą linią na nocny pobyt we Lwowie (dyskoteki, dancingi) lub na sobotnie zwiedzanie, mogą nabyć bilety w biurze Eko Karpaty na linię autokarową lub cały pakiet pobytowy we Lwowie.

Uruchomienie tej linii jest wynikiem współpracy biur podróży zaangażowanych w rozwój turystyki, bez których nie byłoby takiej możliwości. Jest to również praktyczny owoc odbytej konferencji w Myczkowcach z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego dla branży turystycznej z Regionu Bieszczadów Ukrainy i Słowacji. Dodatkowym atutem tego przedsięwzięcia jest rozwój i współpraca podmiotów i organizacji branży turystycznej miast: Lwowa i Ustrzyk Dolnych w zakresie szeroko pojętej turystyki.

Koordynatorem po stronie polskiej jest biuro podróży GRUPA Eko-Karpaty Ustjanowa Górna k/Ustrzyk Dolnych, tel. 0-13 461-10-09.

Z turystycznym pozdrowieniem:
Prezes Grupy Eko-Karpaty
Bogusław Pleskacz


Prośba o sprzęt narciarski.
2005-12-09 09:27:22

Dzień dobry!
Wita Państwa Klub Turystyczno – Żeglarski "Moklik" z Czarnej w Bieszczadach.

Do tej pory udało nam się zrobić wiele dobrego: wycieczki krajoznawcze po naszych pięknych Bieszczadach, zimowy "Zjazd na Nie byle Czym" i rajd rowerowy latem w ramach obchodów 500-lecia naszej miejscowości, nocną wyprawę do lasu, rodzinne spotkania z każdej miłej okazji i wiele innych.

Ponadto regularnie uczęszczamy na lekcje pływania, a już tej zimy – dzięki uprzejmości Ośrodka "Perła Bieszczadów" w Czarnej - mamy możliwość uczestniczyć w zajęciach szkółki narciarskiej.

Dlatego prosimy o podarowanie nam sprzętu narciarskiego, który nie jest już Państwu potrzebny. Radość sprawi nam wszystko, na czym ze stoku narciarskiego może zjechać dzieciak 4–13 letni.

Wszelkie szczegóły techniczne mogą Państwo omówić z naszymi mamami:

Beata Bakalarz: tel. 600 253 346
Renata Jaremczuk: tel. 501 323 588
e – mail: besida@wp.pl

Grupa dzieciaków i rodziców, którym szkoda czasu na nudę - to właśnie "Moklik". Pięknie dziękujemy!

KTŻ "Moklik" działa przy Bieszczadzkim Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych "Besida" wpisanym do rejestru KRS pod nr 0000206652


KSU.
2005-11-30 17:28:04

Za dwa lata wywodząca się z Ustrzyk Dolnych grupa KSU będzie obchodziła 30-lecie istnienia. Zespół przez ten czas przechodził wiele przeobrażeń, na swym koncie notował wzloty i upadki. Zawieszał działalnośc, zmieniał skład.

Jak mówi lider zespołu - Gienek Siczka Olejarczyk - przez grupę przeszło około 30 osób. Nie było to spowodowane złą wolą członków, ale raczej warunkami materialnymi. Zespół grał od 10 do 15 koncertów rocznie. Trudno było z tego żyć, trudno utrzymac rodziny, toteż skład zmieniał się bardzo często, ale przeboje zespołu niejednokrotnie okupowały czołowe miejsca radiowych list przebojów. Wydano legalnie 8 płyt, ukazały sie też płyty pirackie.

Rok 2005 był bardzo udany dla zespołu. KSU gra teraz dużo koncertów, w niedalekiej przyszłości planuje wyjazd do USA i Kanady. Prawdopodobnie zagra też dla Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Jurek Owsiak, który bardzo lubi KSU zaprosił grupe do występu w IX finale WOŚP.

Właśnie ukazała się płyta "Teraz Ustrzyki". Płyta nie jest autorstwa KSU, ale zespół umieścił na niej swój kultowy utwór pt. "Ustrzyki". Płyta ma na celu promowanie i pomoc zespołom muzycznym wywodzącym się z Ustrzyk Dolnych, niezależnie od tego jaki rodzaj muzyki grają.

J. Milczanowska


Modernizacja UDK w Ustrzykach Dolnych.
2005-11-28 17:08:46


Ustrzycki Dom Kultury.
foto: J. Milczanowska

Dwa lata trwał remont i modernizacja Ustrzyckiego Domu Kultury.

Obejmował on naprawę dachu, remont parkingu oraz gruntowny remont i modernizację sali widowiskowo kinowej. Teraz mieszkańcy moga cieszyć się piękną i wygodną salą. Oddanie do użytku wyremontowanych pomieszczeń nastąpiło 22 listopada i miało bogatą oprawę artystyczną. Wystąpiły zespoły z Ukrainy i Słowacji a także co oczywiste - z Ustrzyk.

Jednak to nie koniec remontu. Przydałoby się jeszcze wymienić przestarzałą wentylację, pomysleć o klimatyzacji. Wymiany wymaga też CO, które jest stare i nieekonomiczne a także całe zaplecze. Remonty te zaplanowane są na okres późniejszy i zależą od srodków finansowych.

J. Milczanowska


starsze newsy

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023