...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Dawne wsie | Łuh ŁuhHistoria ŁuhuNieistniejąca obecnie wieś Łuh, została założona na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi, po roku 1543. Świadczy o tym pierwsza wzmianka o istnieniu wsi z roku 1552, z której wynika, iż zaczęto się tu dopiero osiedlać. Kolejny wpis z 1567 r., mówi o zwolnieniu z podatku a wolnizna wynosiła 25 lat. W 1589 było tu kilka osiadłych łanów.
Łuh i Jaworzec na mapie WIG z 1938r. Widoczne rozmieszczenie zabudowań
Łuh położony jest w dolinie rzeki Wetlina, pomiędzy Jaworcem z Zawojem, na lewym brzegu rzeki. To bardzo ładna, malownicza i ciekawa również pod względem przyrodniczym dolina, obejmująca nie tylko Łuh, ale sięgająca od Kalnicy, przez Jaworzec, Łuh i Zawój do ujścia Wetliny do Solinki w Polankach.
Tereny dawnej wsi Łuh. Miejsce po cerkwi.
foto: M. Piela Ciekawostką jest fakt, iż Łuh (pierwotnie Wielki Luch, potem również Łuch i wreszcie Łuh - od podmokła łąka) położony był tylko na jednym brzegu rzeki Wetlina - obecnie uporczywie przemianowywanej na Wetlinkę - co w Karpatach jest rzadkością. Początkowo zarówno Łuh jak i Kalnica czy Zawój położone były na obu brzegach rzeki. Późniejsze spory Kmitów i Balów, skończyły się wyrugowaniem tych drugich ze wschodniego brzegu rzeki, ale Balowie zachowali tereny na brzegu zachodnim. Stąd zapewne takie położenie wsi. Pierwszym właścicielem wsi był Matiasz III Bal. Potem Łuh przejmowali jego synowie i wnuki. Ród Balów był w posiadaniu wsi do roku 1790, wówczas jeszcze właścicielem był Piotr Karsznicki, syn Salomei z Balów Karsznickiej. W tymże roku wies przypadła Janowi Rzeplińskiemu, potem Łazowskim (1840 - 1871), fundacji stypendiów dla studiujących literaturę polską (ok. 1871 - 1880). W roku 1885 właścicielem był Hersch Pachter, 1890 - Hersch Polman i właściele oraz 1904 - ok. 1910 Mendel Pachter.
Łuh, fragment krzyża na pamiątkę 950-lecia Chrztu Rusi. Widać daty 988 i 1938.
foto: M. Piela Słownik geograficzny z końca XIX w. odnotowuje Łuh jako (sic!): "Łuch al. Łuh, wś. pow. Lisko, w okolicy górzystej i lesistej nad Wetliną, 568 npm., ma od płn. i płd. lasy na wzgórzach sięgających do 965 m. bezwzględnej wysokości. Jest w tej wiosce, liczącej 185 mk. wyznania gr-kat., cerkiew drewniana, przyłączona do parafii w Krówniku. Oddalenie od Baligrodu wynosi 10 km. Pos. większa należy do fundacyi stypendyów Łazowskiego i ma 153 roli i 275 mr. lasu, pos. mniej. 303 roli, 149 łąk, 72 pastw. i 29 mr lasu. Granicami styka się na płd. z Kątnicą, na płn. z Zawojem, na wsch. z Jaworzem a na zach. z Dołżycą." Słownik ten, do którego często sięgamy dostarcza lakonicznych aczkolwiek czasem ciekawych informacji. Nie jest jednak wolny od błędów. W powyższym cytacie autorzy wymieniają Kątnicę - zapewne mają na myśli Kalnicę. Podobnie jest z Krównikiem - tu chyba miał być Jaworzec.
Łuh, droga do dawnej cerkwi wiosną.
foto: M. Piela Ostatnia cerkiew greckokatolicka w Łuhu, filialna, wzniesiona została w roku 1864 i należała do parafii w Jaworcu, dekenatu ciśniańskiego. Przy czym Łuh do parafii w Jaworcu trafił w roku 1790. Przed tym okresem również we wsi była cerkiew drewniana, ale parafialna. Parafię zlikwidowały władze austriackie. Cerkiew filialna z roku 1864 nosiła wezwanie św. Mikołaja Cudotwórcy. Była trójdzielna, szalowana pionowo deskami, kryta blachą. Wieńczyły ją 3 baniaste hełmy ze ślepymi latarniami. Cerkiew została zniszczona po roku 1947. Tuż obok stała drewniana dzwonnica, zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym. Zniszczono ja po roku 1945. Liczba wiernych w roku 1890 wynosiła 268 osób, w 1918 - 254 i w roku 1938 226 osób.
Na cmentarzu w Łuhu.
foto: M. Piela Na cerkiewnym cmentarzu nie zachowały się nagrobki, jedynie ich fragmenty. Miał on powierzchnię 8,7 ha. Zachował się również krzyż ustawiony na 950 rocznicę Chrztu Rusi z datami 988-1938. Krzyż był przewrócony, obecnie stoi na cmentarzu. Stoi tu również obecnie krzyż z napisem "Pamięci mieszkańców wsi Łuh deportowanych z własnej ziemi 6 czerwca 1946 roku". Ustawiono go w 2011. Po II wojnie światowej mieszkańcy Łuhu zostali wysiedleni. Część jeszcze w roku 1946 a resztę w ramach akcji Wisła w maju 1947. We wsi nie pozostał nikt i nikt do dziś tu nie mieszka. Łuh jest kolejną wymazaną z mapy miejscowością a dokładnie rzecz biorąc figuruje na mapach jako miejscowość nieistniejąca. Nie zachowały się żadne zabudowania, oprócz fragmentów podmurówek, piwnic i studni. Przed wojną oprócz zabudowań mieszkalnych był tu dwór, zabudowania dwroskie, karczma i młyn wodny. Zachowały się natomiast tarasy dawnych pól uprawnych, które widoczne są do dziś. Łuh turystycznieTereny te zostały "odkryte" turystycznie dość dawno temu. W pobliżu łąk Łuhu w latach 70.XX działało pole namiotowe, ale nieco później zostało zlikwidowane. W Jaworcu powstała bacówka, schronisko PTTK, któro działa do dziś. Poznawaniu tej doliny sprzyja droga prowadząca z Kalnicy do ujścia Wetliny k. Polanek. Droga ta biegnie doliną, wzdłuż rzeki Wetlina a wszystkie trzy dawne miejscowości, tj. Jaworzec, Łuh i Zawój są z niej łatwo dostępne. Część tych terenów obejmuje rezerwat przyrody Sine Wiry. Po powstaniu rezerwatu wytyczono trasę rowerową biegnącą doliną Wetliny. Ścieżka rowerowa prowadzi z Kalnicy przez Sine Wiry do Polanek, ale w ten rejon można przyjechać rowerem również ze Studennego lub Zatwarnicy przez przełęcz Szczycisko, gdzie również są znakowane trasy rowerowe. I na rower trasa ta jest być może najbardziej praktyczna, ze względu na duże odległości. Duże to oczywiście pojęcie względne - dla niektórych turystów 1500 m pieszo jest jednak barierą nie do przebycia.
Łuh rowerem.
foto: P. Szechyński Dla turystów zmotoryzowanych praktyczniej będzie tu dostać się od strony Kalnicy. Samochodem można dojechac do skrzyżowania na Jaworzec. Tu zostawić samochód i zarówno Jaworzec jak i Łuh są szybko dostępne. Droga od tego skrzyżowania jest drogą leśną, objętą zakazem ruchu. Kawałek dalej trzeba natomiast podejść do Zawoju, nie jest to jednak odległość zbyt duża. O ile turyści docierali tu już dość dawno, o tyle tereny wspomnianych wsi - w tym Łuh - były niejako zostawione same sobie. Zaniedbane cmentarze i cerkwiska, resztki podmurówek. Czasem trudnodostępne, niewidoczne, jednym słowem trzeba było wiedzieć gdzie i czego szukać, aby trafić na konkretne pozostałości. Sytuacja zmieniła się w roku 2012, kiedy to oficjalnie została oddana do użytku ścieżka historyczna "Bieszczady Odnalezione".
Łuh, ścieżka "Bieszczady odnalezione".
foto: P. Szechyński Ścieżka "Bieszczady Odnalezione" to efekt ponad 2 letniej pracy osób zaangażowanych w ten projekt, która polegała m.in. na zebraniu informacji od dawnych mieszkańców. Inicjatorem projektu jest Marcin Dobrowolski ze Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic. Udział w projekcie wzięło również Stowarzyszenie Beskydzkie-Zemlactwo z Iwano-Frankowska. Uporządkowane zostały cmentarze i cerkwiska, wyeksponowano to co jeszcze pozostało, rozmieszczone zostały także tablice informacyjne z krótkim opisem wszystkich trzech wsi. W poszczególnych punktach znajdują się również odpowiednie tabliczki, cała trasa jest bardzo dobrze oznakowana w terenie. Minusem jest być może brak połączenia ścieżki z Jaworca do Łuhu. Oznacza to, że mając w planie zwiedzić wszystkie trzy miejsca, trzeba najpierw zejść do Jaworca a potem wrócić do skrzyżowania i kontunuować marsz na Łuh i Zawój. Jest to zapewne związane z brakiem przeprawy przez Wetlinę. Na upartego można ją oczywiście przejść, latem w tym miejscu to płytka bieszczadzka rzeczka. Można to zrobić przy dawnym krzyżu pańszczyźnianym w Jaworcu, gdzie jest dogodne zejście do rzeki. Potem 50 m chaszczowania i jest droga na Łuh. Literatura: 1. Kryciński S., "Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy, cz. 2 Gmina Cisna", Warszawa 2007. W pobliżu warto zobaczyć: Jaworzec
Łuh, krzyż w miejscu dawnej wsi pamięci deportacji.
foto: P. Szechyński
Łuh, krzyż na 950-lecie Chrztu Rusi.
foto: P. Szechyński
Cerkiew w Łuhu, tablica ścieżki.
foto: P. Szechyński
Łuh, widok z cmentarza na drogę do Zawoju.
foto: P. Szechyński
Staw (współczesny) na terenie dawnej wsi Łuh.
foto: P. Szechyński
Łuh, cmentarz i miejsce po cerkwi.
foto: M. Piela
Tablica z opisem wsi Łuh.
foto: M. Piela
Ścieżka "Bieszczady Odnalezione".
foto: M. Piela
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |