...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Fauna Bieszczadów | Wilki Wilk (Canis lupus) w BieszczadachBieszczady są jedną z najcenniejszych w kraju i najwartościowszych w Europie ostoi zwierzęcych. Występują tu wszystkie ptaki i ssaki puszczańskie, w tym wielkie drapieżniki. Żyją tu największe populacje w Polsce wilków i niedźwiedzi. Bieszczady rozumiane jako region geograficzny (mezoregion) w całości są objęte różnymi formami ochrony przyrody. Najcenniejsze przyrodniczo partie wchodzą w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Park wraz z otuliną jest częścią transgranicznego, trójstronnego polsko-słowacko-ukraińskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie", ustanowionego pod patronatem UNESCO. Ostatnio część Rzerwatu Biosfery położonego na terenie Polski i Słowacji została objęta siecią NATURA 2000.
Wilk w Zatwarnicy, wiosna
foto: M. Piela Na terenie Polski Obszar NATURA 2000:PLC 180001 Bieszczady obejmuje 111 519,5ha i w przybliżeniu odpowiada łącznej powierzchni BdPN i jego otuliny. Celem utworzenia owej sieci jest zachowanie różnorodności biologicznej krajów Unii Europejskiej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz zagrożonych w skali europejskiej gatunków roślin i zwierząt. Obszar Bieszczady został zgłoszony do Komisji Europejskiej jako tzw. Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków i jako tzw. Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk. Dzięki takiej transgranicznej ochronie Bieszczady są ważnym obszarem ochrony siedlisk i gatunków. Na terenie naszego regionu w kategorii Gatunki NATURA 2000-zwierzęta chroni się 23 gatunki zwierząt. Wśród nich są tzw. gatunki piorytetowe czyli takie o szczególnym znaczeniu dla Wspólnoty, zagrożone wyginięciem, za które owa wspólnota ponosi odpowiedzialność. W Bieszczadach występują wśród kręgowców następujące gatunki piorytetowe: wilk, niedżwiedż oraz żubr.
Wataha wilków w Krywem, lato
foto: M. Piela
Wilk na przestrzeni dziejów był zwierzęciem bezwzględnie zwalczanym. Wszędzie tam,
gdzie występował, starano się go wszelkimi, czasami bardzo okrutnymi sposobami
wyeliminować ze środowiska. Tak o tym gatunku pisze Wiktor Schramm w "Lasach i
zwierzynie Gór Sanockich":
Wilk, trofeum myśliwskie Andrzeja Pawlaka z Mucznego
foto: P. Olejnik Na szczęście ten okres minął. Obecnie wilk ma od 1998 r. status gatunku chronionego na terenie kraju, a od 2004 r.status gatunku piorytetowego. Jedna z najważniejszych europejskich ostoi tego gatunku znajduje się na terenie Bieszczadów. Jest to część populacji karpackiej zamieszkującej: Polskę, Słowację, Ukrainę, Romunię, Węgry i Czechy. Nasza bieszczadzka populacja zwana południowo-wschodnią, nawiększa w kraju stanowi tylko 8 % udział populacji karpackej. Dzięki badaniom naukowym (monitoringowi i badaniom DNA) prowadzonym przez m.in. dr Wojciecha Śmietanę wiadomo, że na terenie Bieszczadów na dzień dzisiejszy (kwiecień 2009) żyje siedem watah (rodzinnych stad) średnio liczących 6 osobników, czyli w granicach 35-40 osobników. Na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich 3-4 watahy. Na naszym terenie średnio jedno stado o silnie rozwiniętej strukturze socjalnej zajmuje 190 km2 przestrzeni. Rewiry poszczególnych watah w pewnym stopniu mogą się pokrywać.
Wilk w Zatwarnicy, styczeń
foto: Robert Piela Nie wszystkie wilki żyją w grupach rodzinnych. W tzw. nieeksploatowanych łowiskowo populacjach samotniki stanowią tylko 2-5% ogółu. Są to przede wszystkim młode wilki poszukujące swojego rewiru, odrzucone przez watahę słabe, chore i stare. W Bieszczadach, gdzie jest nagminne kłusownictwo i odstrzały na terenach przygranicznych odsetek samotników jest duży. Wilk może żyć do 15 lat, w Bieszczadach średnia życia wynosi tylko 3-4 lata. Watahy są rozbijjane przez kłusowników i myśliwych. Z obserwowanej przez dr Śmietanę w ub. roku watahy przeżył tylko jeden samiec alfa. Był monitorowany. W poszukiwaniu partnerki wędrował po Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich, części Beskidu Niskiego, przeszedł na stronę słowacką i tam urwał się sygnał.
Tropy wilków na zamarzniętym Zalewie Solińskim
foto: P. Szechyński Każda wataha zajmuje swoje terytorium. Stado przeważnie stanowią spokrewnione ze sobą osobniki, chociaż zdarzają się wypadki iż przyłączają się do nich obce wilki. W watasze rozmnaża sie tylko para alfa (najsilniejszy samiec i samica). Wadera (samica) rodzi w kwietniu, w norze średnio 4-7 szczeniąt. W pierwszym okresie życia młode karmione są mlekiem matki, a po trzech tygodniach, kiedy są na tyle silne aby opuścić norę opieka spada na całe stado, w większości starsze rodzeństwo. Wtedy to wadera i basior (samiec) mają do pomocy tzw. piastunów. Starsze szczeniaki karmione są w sposób dość niecodzienny. Głodne trącają pyszczkiem w pysk dorosłego wilka, a ten na ów sygnał zwraca na współstrawioną zdobycz, którą posilają się młode. Następnym etapem jest już konsumpcja mięsa i powolna nauka polowania. Jeżeli chodzi o przeżywalność szczeniąt na terenie Polski wynosi ona 1,8 szczeniaka, a na terenie górskim 1,3 szczeniaka. Roczny przyrost populacji jest niewielki i wynosi średnio 5%.
Wilk, wiosna
foto: M. Piela Głównym składnikiem pożywienia wilków są kopytne, w przypadku Bieszczadów stanowią one 85-97% spożytej biomasy. Gatunkiem najczęściej łowionym przez wilki jest jeleń i stanowi około 31-55% wszystkich zabijanych kopytnych. W Bieszczadach w warunkach zimowych sporym składnikiem diety jest dzik. Oprócz tego w odchodach wilków znaleziono niestrawione resztki: saren, zajęcy, lisów, bobrów, kretów i gryzoni. Średnio wataha zabija tygodniowo 1-5 zwierząt. Dzienne zapotrzebowanie wilka na pokarm wynosi 5kg mięsa. Oczywiście wilki polują także na zwierzęta hodowlane, które stanowią około 3% diety wilczej. Na terenie Polski żyje około 450-550 wilków. Są dwie silne populacje karpacka i północno-wschodnia, będąca częścią populacji północno-bałtyckiej. Zwarty zasięg występowania ogranicza się do wschodniej, południowej i północno-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze mogą występować niestabilne subpopulacje bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany i na chów wsobny (łączenie się w pary bliskospokrewnionych osobników). Największym zagrożeniem dla wilków jest tzw. fragmentaryzacja środowiska spowodowana budową sieci dróg i autostrad przecinających korytarze ekologiczne, natężenie ruchu samochodowego, kłusownictwo, presja człowieka na środowisko, na lasy, odstrzały w rejonach przygranicznych, rozbudowa infrastruktury turystycznej, zakłocenie procesów wychowania młodych, duża śmiertelnośc szczeniąt, konflikty pomiędzy gospodarką hodowlaną, a drapieżnikami.
Wilk, wiosna
foto: M. Piela Czy zdarzyły się w ostatnich latach ataki wilków na ludzi? Tak - raz chory na wściekliznę wilk usiłował zaatakować pracowników leśnych w Obniżeniu Górnego Sanu. Pozostałe przyapdki to historie wyssane z palca, szczególnie ta nagłośniona przez media w okolicach Tarnawy. Sporadycznie zdarza się, że przecinają się szlaki migracyjne wilków z ludzkimi. Często człowiek nawet nie wie, że obok niego przeszła wataha. Obserwacje wilków należą do rzadkości i w większości są przypadkowe. Najczęściej widujemy tropy i tzw. ślady bytowania w postaci odchodów (łatwo je poznać po znacznej ilości sieści, są walcowate o długości 5-6 cm i średnicy 2,5 cm), znakowanie rewirów przez drapanie na skrzyżowaniach dróg, resztek zabitych ofiar.
Odchody wilka, często zawierają sporo sierści
foto: P. Szechyński Czy łatwo odróżnić trop dużego psa od tropu wilka? Nie, wbrew obiegowej opini jest to bardzo trudne, a w wielu wypadkach niemożliwe dla przeciętnego turysty. Podkładanie patyczka powyżej odcisku poduszki dłoniowej często jest nieskuteczne. Bywa iż odcisk łap wilka jest nieco dłuższy i węższy niż psi, palce są bardziej zwarte i mocniej odciśnięte. Odciski łap przednich różnią się od odcisków łap tylnich. Można obserwując tropy odróżnić w jakim tempie poruszał się drapieżnik. W stępie ma trop zygzakowaty, idąc kłusem stawia nogę za nogą, szybko biegnac robi susy rozstawiając szeroko palce, w cwale daje duże skoki. Idąc w watasze wilki chodzą jeden za drugim stawiając dokładnie łapy w trop poprzednika. Osoby o dobrym węchu mogą odróznić zapach moczu wilka pozostawiony jako oznakowanie swojego rewiru. Lucyna Beata Pściuk Zobacz także:
Wilk w Zatwarnicy, styczeń 2014
foto: Robert Piela
Wilk, wiosna 2015
foto: M. Piela
Wilk potrafi być niewidoczny, luty 2014
foto: Mirosław Piela
Po wilczej uczcie, potok Nasiczniański, luty 2014
foto: Mirosław Piela
Po wilczej uczcie, potok Nasiczniański, luty 2014
foto: Mirosław Piela
Wilki, fragment ekspozycji w Nadleśnictwie Lutowiska
foto: Mirosław Piela
Wilki, fragment ekspozycji w Nadleśnictwie Lutowiska
foto: Mirosław Piela
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |