...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Cmentarze i cerkwiska | Cmentarz w Dźwiniaczu Cmentarz w Dźwiniaczu GórnymDawny cmentarz parafialny w Dźwiniaczu Górnym ulokowany jest na niewysokim wzgórzu, pośród widocznego z oddali wieńca drzew, na zachód od Sanu. Położony jest w niewielkiej odległości od nieistniejącego dworu oraz wcześniejszej cerkwi pw. św. Michała Archanioła, której ślady nie zachowały się. Kolejna - zbudowana w roku 1905 (konsekrowana w 1913), znajdowała się na wschód od Sanu, obecnie są to tereny strony ukraińskiej. Zachowała się po niej jedynie podmurówka.
Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym, 2005. Na pierwszym planie nagrobek Anny Iwanczukowej
foto: P. Szechyński Cmentarz w Dźwiniaczu stanowi jeden z punktów ścieżki przyrodniczo-historycznej Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny, którą można tu dojść. Opis ścieżki: ścieżka Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Do cmentarza można dostać się również ze strony przeciwnej a konkretnie z szosy Muczne - Tarnawa Niżna, skręcając w drogę obok wypału węgla, dokładną trasę należy odczytać z mapy. Należy nadmienić że w Dźwiniaczu Górnym znajdowały się (i znajdują) dwa cmentarze. Ten znajdujący się na trasie ścieżki - starszy - kryje obecnie 16-17 nagrobków. Otoczony jest starodrzewiem i wielokrotnie częściej odwiedzany. Drugi - młodszy - cmentarz, znajduje się niespełna 200 m od cmentarza "starego" w kierunku zachodnim. Ponieważ do niedawna nie był oznakowany i ulokowany poza ścieżką, bywał odwiedzany sporadycznie i trzeba było go szukać w trawie - obecnie nie ma z tym problemu, został uporządkowany, ogrodzony i wszedł w skład ścieżki turystycznej. Nieznana jest dokładna data jego założenia, wiadomo natomiast że z całą pewnością istniał już w latach siedemdziesiątych XIX w. Był trzykrotnie większy (obszarowo) od "starego", jednak zachowały się tu tylko 4 nagrobki z których wkrótce zostały 3. Wszystkie na piaskowcowych cokołach z osadzonymi żeliwnymi krzyżami. Podczas prac porządkowych przeniesiono tu również nagrobek J. Sikorskiego - uczestnika powstania, który pierwotnie stał na starszym cmentarzu. Na cmentarzu młodszym znajduje się również jeden nagrobek symboliczny.
Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym, rok 2016. Nagrobek J. Pisarczukowej
foto: P. Szechyński Oba cmentarze były odnawiane w roku 1990 podczas obozu zorganizowanego przez Społeczną Komisję Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy ZG TOZ w Warszawie. Obecny stan cmentarza starego jest dobry. Teren jest zadbany, trawa wykoszona - wiąże się to z włączeniem go w trasę w/w ścieżki BdPN. Ustawiono również tablice z opisem wsi oraz niektórych nagrobków a w pobliżu cmentarza drewnianą wiatę, gdzie można odpocząć i schronić się w razie niekorzystnych warunków pogodowych. Cmentarz młodszy również jest wykoszony i zadbany. Poniżej część zachowanych nagrobków: Nagrobek z marmuru, jedyny na cmentarzu ogrodzony kutym żelaznym płotkiem. Pochowany tu został Bogdańcio Kmit, roczny syn miejscowego parocha - Jurija Kmita. Ks. Jurij Kmit (1872 - 1946) był proboszczem w Dźwiniaczu Górnym przez kilka lat ok. roku 1909 (dokładna data nieznana). Prowadził on badania folkloru bojkowskiego. Jest autorem "Słownika gwary bojkowskiej", który był publikowany w "Litopysie Bojkiwszczyzny". Słownik doprowadził do litery "K". Napisał również m.in. artykuł o wsi Wołosate oraz opisał zwyczaje pogrzebowe w Dydiowej i Dźwiniaczu Górnym w artykule pt. "Pochoronni zwyczaji i wiruwannia Bojkiw". Jurij Kmit zmarł w roku 1946 w Kulczycach k.Sambora.
Inskrypcja (fonet.):
Bogdańcio Kmit 7/4 1908 † 15/9 1910 Spi .... ljetkim (nieczytelne) Jest to nagrobek syna miejscowego proboszcza - Jurija Kmity. foto: P. Szechyński, 2005 Obelisk z piaskowca. Wysoki, zwężający się ku górze z wykutym krzyżem. Pochowana tu została żona kierownika miejscowej szkoły - Anna Iwanczukowa:
Inskrypcja (fonet.):
Anna Iwanczukowa Żjena ypr. szk. Prożiła 55l † 1933 Zjemlja jej pie.om... (słabo czytelne) (fot. P. Szechyński) Betonowa stella, lekko przekrzywiona. Ufundowana przez Jurko Libacza członkom rodziny:
Inskrypcja (fonet.):
1930 Tut spocziwajet Wasil i Marija i Wasil Libacz Wiczna im pamjat 1857 † 1930 / 1875 † 1919 / 1928 † 1930 Fundator Jurko Libacz (fot. P. Szechyński) Nagrobek w formie dużego kamienia z osadzonym kutym żelaznym krzyżem. Należy do Józefa Wysockiego, uczestnika powstania z 1863 roku, który mieszkał w Tarnawie Wyżnej, pochodził z drobnej szlachty. Nagrobek powstał w latach 90 (jako całosć). Tabliczkę z napisem odnalazł na terenie cmentarza p. Andrzej Luks a krzyż odnowił Antoni Derwich:
Inskrypcja:
Józef Sikorski Uczestnik powstania 1863 *1841 †1922 (fot. P. Szechyński) Duży, betonowy sarkofag. Pozbawiony jest inskrypcji. Miejscowe przekazy mówią że jest to grób tutejszego parocha - nie wiadomo jednak, którego:
Stan na rok 2005
foto: P. Szechyński
Ten sam nagrobek w roku 2016
foto: P. Szechyński
Fragmenty nagrobków, 2016
foto: P. Szechyński
Uszkodzone nagrobki, 2016
foto: P. Szechyński
Jeden z nagrobków, 2016
foto: P. Szechyński
Ponadto na cmentarzu w Dźwiniaczu Górnym znajduje się osiem bliźniaczych betonowych
nagrobków. Cokoły zakończone są krzyżami i metalowymi figurkami Chrystusa. Dające się odczytać
inskrypcje znajdują się na 4 z nich i mówią że pochowano tu: Oprócz w/w można odnaleźć jeszcze: niewielki nagrobek zakończony małym kamiennym krzyżem, duży betonowy obelisk bez inskrypcji, nagrobek w formie betonowego cokołu z inskrypcją: Tut spocziwaje Christina Morikon (1911 † 1935).
Cmentarz "młodszy", inskrypcji brak, 2016
foto: P. Szechyński
Cmentarz "młodszy", przeniesiony tu nagrobek J. Sikorskiego - uczestnika powstania styczniowego, 2016
foto: P. Szechyński
Cmentarz "młodszy", nagrobek symboliczny, 2016. Inskrypcja (fragment):
Maria Pierożek za m. Kozłowska 25 III 1923 - 25 X 2008 Urodzona w Dźwiniaczu Górnym, zesłana na roboty do Niemiec, emigrowała do Australii w roku 1950, gdzie zmarła. foto: P. Szechyński
Cmentarz "młodszy", nagrobek z roku 1900, 2016
foto: P. Szechyński Więcej zdjęć cmentarza: Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym - zdjęcia opracowanie: Piotr Szechyński
Literatura:
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |