...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Cmentarze i cerkwiska | Lipie Lipie - dawny cmentarz cerkiewny i pozostałości cerkwiLipie to mała bieszczadzka osada. Próżno szukać w internecie informacji o jej krajobrazie sakralnym. Jeszcze tylko sygnatura na mapie turystycznej sygnalizuje, że we wsi znajdują się pozostałości cerkwi i cmentarz. Kilka słów o historii...Lipie to wieś o długiej historii, jej początki sięgają 1557 roku i właśnie na XVI stulecie datowane jest wzniesienie pierwszej cerkwi. Pochodziła ona dokładnie z 1567 roku i została ufundowana przez króla Zygmunta Augusta.
Cerkiew parafialna p.w. Soboru Matki Bożej przed pożarem została uwieczniona na
fotografii Z. Szantera
Świątynię traktowano w pewnym sensie jako wizytówkę wsi (taką postawę zaobserwować można w niemal wszystkich bieszczadzkich jednostkach osadniczych) a zatem w okresie prosperity, wzrostu liczby mieszkańców mimo, że poprzednia cerkiew była jeszcze w dobrym stanie wznoszono nową, większą i w mniemaniu miejscowych ładniejszą. I tak, niespełna sto lat po oddaniu wiernym do użytku świątyni greckokatolickiej, bowiem w 1660 roku, wzniesiono drugą, zaś trzecia, także drewniana, pochodziła z roku 1900. Przetrwała ona zarówno II wojnę światową, jak i jej późniejsze reperkusje (po 1951 roku zdewastowana, zaś od połowy lat 70. XX wieku użytkowana jako filialny kościół rzymskokatolicki). Gdyby nie pożar w nocy z 17 na 18 maja 1981 roku, niewykluczone, że dzisiaj znajdowałaby się na Szlaku Architektury Drewnianej i stanowiła dominantę w krajobrazie wioski. Cerkiew w Lipiu swoją architekturą przypominała świątynię w sąsiednim Bystrem koło Michniowca i należała do typu, którego budowa rozpowszechniła się pod koniec XIX wieku. Świątynię wzniesiono na planie krzyża, nakryto ośmiopołaciowymi kopułami. Ramiona transeptu (naw) także były zwieńczone wielopołaciowymi dachami. Na poniższej austriackiej mapie wojskowej z 1880 roku zaznaczono wieś Lipie w jej historycznych granicach i zaznaczono lokalizację świątyni i cmentarza: Lipie to wieś łańcuchówka, co oznacza, że jej zabudowa ciągnie się linearnie zgodnie z rzeźbą terenu, ciekami wodnymi oraz szatą roślinną. Gdzieś w tle, za linią budynków, pośród pastwisk znajduje się skrawek terenu, który skrywa prochy dawnych mieszkańców. Na poniższej mapce zaznaczono lokalizację cmentarza w krajobrazie wsi Lipie (źródło: opracowanie własne na podstawie www.zumi.pl) Zidentyfikowanie cmentarza w krajobrazie Lipia jest możliwe dzięki drzewostanowi. Niewielkie wyniesienie terenu (cmentarz zlokalizowany na wysokości 560 m n.p.m., natomiast średnia wysokość dla zabudowy wsi wynosi 555 m n.p.m.) oraz typowe dla bieszczadzkich cmentarzy gatunki drzew (jesion, lipa) uświadamiają, że tu musiał ingerować człowiek. Tu musiał być kiedyś cmentarz.
Widok na starodrzew przez obiektyw aparatu fotograficznego foto: A. Długozima Na dawny cmentarz parafialny prowadzi nas ścieżka. Musimy minąć pastwisko, przekonać psa, że nie dybiemy na pasące się w pobliżu krowy i naszym oczom ukazuje się starodrzew, zza którego nieśmiało wyłaniają się ruiny dzwonnicy - bramy, murowanej, dwukondygnacyjnej. Otwór bramy dzwonnicy pod koniec jej funkcjonowania zamurowano. Dzwonnica ta mieściła trzy dzwony, co widać na poniższych zdjęciach.
foto: A. Długozima
foto: A. Długozima
Na terenie omawianego cmentarza parafialnego poza wspomnianą dzwonnicą pozostały inne ślady świadczące o istnieniu świątyni. Są to: podmurówka oraz blacha z kopuł.
foto: A. Długozima
foto: A. Długozima
Z reguły obok cerkwiska sytuowane są stare greckokatolickie cmentarze bądź ich pozostałości i tak też jest w przypadku wsi Lipie. Kępa starych drzew skrywa opuszczone, zarośnięte "miejsce wiecznego snu". Świadectwem bogatej historii, świetności tych terenów i egzystencji wyznawców grekokatolicyzmu są zachowane i skrzętnie skryte wśród roślinności nagrobki. Do czasów nam współczesnych zachowało się 16. Są one proste w formie, wykonane z tutejszego surowca, najprawdopodobniej przez miejscowych kamieniarzy. Przeważają nagrobki mieszane (kamienny cokół i żeliwny krzyż), w większości zdewastowane, porozbijane, niekiedy pozbawione krzyża:
foto: A. Długozima
foto: A. Długozima
foto: A. Długozima
Odnaleźć także można dwa nagrobki kamienne z bardzo oryginalną kamieniarką.
foto: A. Długozima Drugi zaś przedstawia krzyż, przez którego ramię przewieszono kir:
foto: A. Długozima
Mimo ogólnego złego stanu nagrobków optymizmem napawa fakt, że na dwóch z nich pojawiły się nowe tablice.
foto: A. Długozima
wiatry i deszcze pozbawiły większość nagrobków inskrypcji:
foto: A. Długozima
Odczytać można jedynie inskrypcje na dwóch nagrobkach. Natomiast druga została napisana cyrylicą i mówi:
foto: A. Długozima
Fotografie przedstawiają stan cmentarza na sierpień 2008 roku. opracowanie: Ania Długozima
Literatura:
Lipie, tablica na cerkwisku, 2018
foto: M. Piela
Lipie, cerkiewna blacha, 2017
foto: P. Szechyński
Lipie, dzwonnica, 2017
foto: P. Szechyński
Prace remontowe na cmentarzu w LipiuPierwsze prace remontowe na cmentarzu w Lipiu, zostały przeprowadzone w sierpniu 1988r. w ramach obozu "Nadsania". Obóz ten został zorganizowany wspólnie przez Stanisława Krycińskiego i Szymona Modrzejewskiego. Kolejny remont nagrobków został przeprowadzony w sierpniu 2017 roku, przez Stowarzyszenie "Magurycz", założone w 1997 r., przez Szymona Modrzejewskiego. Przed rozpoczęciem remontu teren cmentarza został częściowo odkrzaczony, wykoszono ścieżkę prowadzącą od szosy oraz wykonano kładkę przez potok. Podczas obozu w Lipiu wyremontowano kilkanaście nagrobków a podczas plantowania terenu wokół nagrobków udało się znaleźć klucz do cerkwi (drugi odnalazł się u jednego z mieszkańców Lipia). Wyremontowany został m.in. nagrobek o. Iwana Dmytrasewycza, *1863 +1892, proboszcza ukraińskiej parafii greckokatolickiej w Lipiu, który został posklejany z kilkudziesięciu fragmentów, co kosztowało sporo wysiłku. Nagrobek ten mocno ucierpiał podczas pożaru cerkwi w maju 1981 r. Zdjęcia z prac remontowych 08.2017 (foto: P. Szechyński):
1. Nagrobek o. Iwana Dmytrasewycza, *1863 +1892
4. Szymon Modrzejewski z Magurycza podczas obozu w Lipiu
7. Remontowane nagrobki
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2024 |