...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Warto zobaczyć | Jaskinie w Nasicznem

Jaskinie w Nasicznem

Trasa dojścia: Nasiczne - przełęcz Nasiczniańska (717m n.p.m.) - stokówka Dwernik - Koliba (Przysłup Caryński).

Czas przejścia: ok. 1-1,5 godz. Odległość ok. 3-4 km.

Ścieżka przyrodnicza Dwernik-Kamień - tablica Ścieżka przyrodnicza "Dwernik-Kamień"
foto: M. Piela

Marsz rozpoczynamy w miejscowości Nasiczne, przy wejściu na zielono oznakowaną ścieżkę na Dwernik-Kamień. W tym miejscu przebiega również ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński - Krywe", oznaczona kolorem czerwonym. Wejście znajduje się tuż obok mostu na potoku Nasiczniańskim (kierunek Brzegi Górne).

Aktualizacja: przebieg w/w ścieżki został kilka lat temu zmieniony i obecnie omija ona Przełęcz nad Nasicznem, prowadząc drogą wzdłuż potoku Caryński, aż do szosy głównej. Poniższy opis zostawiamy w celach pamiątkowych a do jaskiń można dojść od Nasicznego startując nieco bardziej na lewo od starego przebiegu ścieżki lub z drogi Nasiczne - Caryńskie, reszta bez zmian. Sama Przełęcz nad Nasicznem jest na terenie BdPN a co za tym idzie ze względu na regulamin parku nie można tam wchodzić, jeśli nie ma znakowanego szlaku/ścieżki.

Idziemy mijając, leśniczówkę po prawej, następnie zabudowania po lewej stronie. Mijając ostatni budynek po lewej, napotykamy strzałki kierujące nas do stanicy harcerskiej (chorągiew Gdańsk), na przełęcz Nasiczniańską oraz czerwono oznakowaną ścieżkę historyczną na Kolibę. Dojście zajmuje ok. 10 min.

Przechodzimy kładkę na potoku Nasiczniańskim i mijamy budynki obozu po lewej. Idziemy widoczną ścieżką, na wprost wzniesienia. Dochodzimy do lasku, następnie ścieżka prowadzi nas na łąkę na "szczycie" Przełęczy Nasiczniańskiej. Na przełęczy znajduja się kierunkowskazy: na Kolibę - Caryńskie oraz wstecz - do Nasicznego. Jest tu też strzałka szlaku konnego. Z przełęczy doskonałe panoramy: na dawna wieś Caryńskie, Połoninę Wetlińską ("Chatka Puchatka"), Jawornik, Dwernik-Kamień, masyw Magury Stuposiańskiej. Panoramy obejmują swym zasięgiem 360 stopni. Czas dojścia ok. 10 min.

Widok z Nasiczniańskiej przełęczy Widok z Nasiczniańskiej przełęczy
foto: M. Piela

Na przełęczy skręcamy w lewo, przed nami wzgórze o kształcie "kopca kreta". Idziemy grzbietem łąki, około 3 minuty, po prawej mijamy kępę jałowców i dochodzimy do lasu. Wita nas słabo widoczna dróżka, na którą należy wejść. Teraz wypatrujemy po bokach żółtych, okrągłych, dużych znaków na drzewach (amatorskie oznakowanie). Pniemy się na wzniesienie ścieżką biegnącą granią. Ścieżka prowadzi przez stary las bukowy, zaczynamy widzieć ciekawe skałki. Znajdujemy się na szczycie pierwszego wzniesienia, co zajęło ok. 15 min.

Skałki Skałki
foto: M. Piela

Należy teraz iść granią (szczytem) przez ok. 5 minut, schodzimy w dół za ścieżką. Przed nami mała dolinka a po prawej młodnik świerkowy. Przechodzimy równolegle obok młodnika i pniemy się na drugie wzniesienie. Wypatrujemy żółtych znaków po bokach ścieżki, dodatkowo - możemy wypatrywać dwóch równoległych pomarańczowych kresek na drzewach (przypominają oznaczenie szlaku turystycznego). Jesteśmy na drugim wzniesieniu, zajęło nam to około 15 min. W trakcie wspinaczki warto popatrzeć na prześwity w koronach. Zobaczymy przez nie Wetlińską, Nasiczne i Jawornik. Wokół nas ciekawe skały. Wędrujemy nadal granią, przed nami małe wzniesienie i po 5 minutach jesteśmy na szczycie. Warto się rozejrzeć za znakami żółtymi, tu też (już) będziemy mieli dostęp do sieci komórkowej. Wokół widać okopy a przed nami szlak zrywkowy w odległości ok. 25 metrów oraz wyraźne ślady prowadzonego zrębu (wycinka drzew).

Przy wejściu do jaskini w Nasicznem Przy wejściu do jaskini
foto: M. Piela

Dotarliśmy do trzeciego małego wzniesienia. Tu masz kontynuujemy: w prawo granią, po lewej mamy w odległości ok. 20-30 m szlak zrywkowy. Idziemy nadal granią, wśród okopów, gałęzi pozrębowych i kamieni około 300 metrów. Po bokach uważnie szukamy żółtych plam. Po około 300 metrach odsłoni się nam wąwozik po lewej i przed nami. Po lewej widoczne skały wąwozu. Dochodzimy do początku wąwozu, przed nami w dolince ok. 30 m od jego skraju, jaskinia nr 1. Na lewo od niej wyraźny ciąg skał. Na dole, na wprost jaskini widać początek szlaku zrywkowego, który kończy się u wejścia do wąwozu.

Dochodzimy do pierwszej jaskini "z góry". Na prawo od niej mały nasyp. Przechodzimy nasyp i szukamy drzew z żółtym kołem z żółtą plamą w środku. Po środku (drzew) w zagłębieniu znajduje się wejście do jaskini 2. Jaskinie znajdują się w odległości 15-20 metrów jedna od drugiej, przedzielone wspomnianym nasypem kamieni i ziemi. Nie zobaczymy oznakowanych dwóch drzew idąc od dołu wąwozu.

Idąc z drugiej strony znajdziemy jaskinie, przeczesując wąwóz i skałki. Należy wtedy szukać jaskiń po lewej stronie wąwozu. Lokalizacja ich nie znajduje się w głównych skałach, jakby się wydawało, ale właśnie tam gdzie, ich nie oczekujemy.

Jaskinia w Nasicznem Jaskinia w Nasicznem
foto: M. Piela

Jaskinia 1 (Górna jaskinia w Nasicznem): ma 6 m głębokości i 28 metrów długości.

Nie można jej obejrzeć od "od środka", wejście jest małe i biegnie ostro w dół. Wymaga sprzętu specjalistycznego i asekuracji drugiej osoby.

Jaskinia 2 (Dolna jaskinia w Nasicznem): ma 17 metrów głębokości i ok. 60 metrów długości.

Wejście około 60-80 cm w kształcie prostokąta. Po wejściu i przejściu przez "gardło" ok. 50 cm, idziemy korytarzem ok. 2-3 metry. Znajdziemy się w komorze o wysokości ok. 1,5-2,5 metra. Możemy swobodnie stać wyprostowani. Jesteśmy w małym pokoju, po prawej mała półka ok. 2x3 m. Na lewo odchodzi trapezowaty korytarz, lekko w dół, o długości ok. 15 metrów. To pierwszy poziom jaskini.

Korytarz kończy się i mamy pod sobą okrągły lej (studnia), o głębokości ok. 2-2,5 metra (budowa przypomina namiastkę okrągłych schodów) można zejść ostrożnie. Jesteśmy na drugim poziomie: długi na około 5 metrów. Tu są dwa korytarze (o kształcie trójkątnym) rozgałęziające się, na obu widać, że się nie kończą, lecz idą ostro w dół i są trochę wąskie. W tym miejscu moja ciekawość została zaspokojona. To już domena specjalistów - dla amatorów miejsca dalej nie ma!

Dokładny opis jaskini: Jaskinie w Bieszczadach

Powrót

Czmuchający przez krzaki niedźwiedź brunatny Czmychający przez krzaki niedźwiedź brunatny; jesień 2012
foto: M. Piela

Kierujemy się w dół wąwozu w widoczny szlak zrywkowy, jest świeżo użytkowany, widoczny. Szlak biegnie w prawo skos, wzdłuż warstwicy, potem po dwóch zakrętach dochodzimy do drogi żwirowej. Droga, w lewo: DWERNIK LEŚNICZÓWKA; w prawo SCHRONISKO KOLIBA. Przed nami potok Caryński. Za potokiem troszkę w lewo ok. 100 m, duży plac (skład drewna). W tym miejscu zakończyliśmy wędrówkę w poszukiwaniu jaskiń Nasiczniańskich.

Jaskinia jest sucha, zamieszkują ją pająki "krzyżaki", nietoperze, z odgłosami "kapiącej gdzieś w dali wody". Ciepła w odbiorze (!) Wystarczy latarka, nie wchodzenie do drugiej komory, dużo ostrożności i rozwagi oraz - dla bezpieczeństwa obecność drugiej osoby. W zimie śnieg otaczający wejście jest roztopiony, co wskazuje na ciepły ciąg, i pewnie jakieś połączenie.

W nasiczniańskich jaskiniach spotkać można także pająka Meta menardi - sieciarza jaskiniowego. Uważany jest on (niekoniecznie słusznie) za najbardziej jadowitego pająka w Polsce. Trasa dojścia do jaskiń jest bardzo ciekawa, na małych wzniesieniach mamy krajobraz kamieniołomu, z mnóstwem skałek porośniętych mchem i paprociami. Na małej przestrzeni mamy bardzo dużo do zobaczenia: ze stromych zboczy zobaczymy Nasiczne i Połoninę Wetlińską. Panorama Przełęczy Nasiczniańskiej warta jest tego, by tu wdepnąć :)

tekst oraz zdjęcia: Mirosław Piela
przewodnik
tel. 506 744 045

Uwaga: eksploracja nawet tak niewielkich jaskiń, może być niebezpieczna i stanowić duże zagrożenie dla osób do tego nie przygotowanych. Trzy razy pomyśl, zanim wejdziesz tam sam/sama, gdyż w razie wypadku lub utknięcia trudno liczyć na pomoc osób trzecich - bo ich tam na ogół nie ma. W określonych porach roku warto również pamiętać o bytujących (również na wzgórzu z jaskiniami) niedźwiedziach brunatnych.

Nasiczne Nasiczne z "jaskiniowego" wzgórza
foto: M. Piela
Jaskinia w Nasicznem Jaskinia w Nasicznem
foto: M. Piela
Jeden z mieszkańców jaskini - nietoperz Nietoperz, jeden z mieszkańców jaskini
foto: M. Piela
Jaskinia w Nasicznem Jaskinia w Nasicznem
foto: M. Piela
Jaskinia w Nasicznem Jaskinia w Nasicznem
foto: M. Piela
Skałki w okolicy jaskiń Skałki w okolicy jaskiń
foto: M. Piela
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024