...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Miejscowości | Muczne

Muczne

Muczne to niewielka wieś, można nawet powiedzieć osada leśna, leżąca w dolinie potoku Muczny, 10km na południowy-wschód od Stuposian i u północnych zboczy Bukowego Berda. Zamieszkuje ją niewiele ponad 30 osób.

Muczne Muczne
foto: P. Szechyński

Jest to najmłodsza wieś w dolinie Górnego Sanu. W miejscu gdzie dwa potoki łączą się aby powstał potok Muczny założono potasznię, czyli zakład produkcji potażu. Było to na gruntach wsi Dźwiniacz Górny. Przysiółek o nazwie Muczne powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Przed wojną liczył 8 domostw. Kolejka wąskotorowa, która była zbudowana na początku XX wieku przebiegała przez osadę łącząc Sokoliki ze Stuposianami i Ustrzykami Górnymi. Na grzbiecie Jeleniowatego niedaleko Mucznego istniała gajówka o nazwie Brenzberg. W roku 1944 UPA zamordowała w niej 74 Polaków, ukrywających się przed represjami. Banderowcy mordowali ich w tzw. cichej egezkucji, używając wideł, siekier, kos, itp. We wrześniu 2010 z inicjatywy Antoniego Derwicha ustawiono obelisk z drewnianym krzyżem w miejscu tej tragedii. Powstała również znakowana ścieżka o nazwie "Brenzberg", którą łatwo trafić do wspomnianego miejsca.

Muczne Muczne z Bukowego Berda
foto: P. Szechyński

Po zakończeniu II wojny światowej w Mucznem nie zachowały się żadne ślady zabudowań. W ramach zasiedlania Bieszczadów oraz eksploatacji drewna z tych terenów w Mucznem na początku lat siedemdziesiątych powstała osada pracowników leśnych. Natomiast w 1975 roku tereny Górnego Sanu przejął Urząd Rady Ministrów organizując tam ośrodek łowiecki z hotelem i drewnianymi willami. Teren został ogrodzony, natomiast w ogrodzeniu zostawiono specjalne przepusty dla zwierzyny ale tylko na tereny ośrodka. Zwierzęta wabiono karmą pozostawioną przy ogrodzeniu. Wstęp na teren ośrodka był zabroniony dla osób postronnych. Od 1.X.1977 do 1.IV.1981.r. Muczne zmieniło nazwę na Kazimierzowo (od imienia pułkownika Doskoczyńskiego, szefa ośrodka oraz ośrodka w Arłamowie) w 1981 roku znów powróciła nazwa Muczne, a obiekty przekazano leśnictwu.

Muczne droga Muczne, droga od strony Stuposian była przez długie lata w bardzo złym stanie (foto 2014). Obecnie nawierzchnia jest naprawiona i gładka jak stół.
foto: P. Szechyński

Płk Doskoczyński zapisał się w historii niechlubną kartą. Tereny bieszczadzkiego worka przerobił na zamkniętą enklawę dla prominentnych myśliwych. Sprowadzono tu duże ilości jeleni. Było ich tak dużo, że jak wspominają świadkowie nie trzeba było ich szukać - wystarczyło wyjsć na drogę lub pierwszą lepszą łąkę. Gdy znudziły się polowania na byki, zaczęto polować na wilki, potem sprowadzone w Bieszczady żubry oraz niedźwiedzie. Stojący w muzeum BdPN w Ustrzykach Dolnych niedźwiedź został strzelony przez prezesa RM Piotra Jaroszewicza, z którym Doskoczyński był w doskonałej komitywie. Gdy polowania na "nasze" gatunki zwierząt nieco się już opatrzyły, całkiem poważnie zaczęto rozważać introdukcję amerykańskiej... pumy w Bieszczadach. Rozmowy podobno były mocno zaawanasowane, projekt jednak ostatecznie nie został wdrożony do realizacji.

Muczne, bobrowe rozlewiska Ciekawe bobrowe rozlewiska k.Mucznego, przy drodze do Tarnawy
foto: P. Szechyński

Muczne oddalone jest od głównej drogi Ustrzyki Górne - Lutowiska o 10 km i dojechać można tu w zasadzie tylko samochodem (autostop, bus). Najbliższy przystanek PKS znajduje się w Stuposianach.

Na kilkanaście zabudowań składających się na całe Muczne, większość obecnie zajmuje się wynajmem domków, lub pokoi. W okolicy powstają nowe ośrodki (min. przy skręcie na Muczne w Stuposianach, oraz w samym Mucznem). Pierwsze zabudowania po lewej stronie wchodząc od Stuposian to dawna leśniczówka zwana "Wilczą Jamą", a dokładniej Leśnictwo Łowieckie Muczne. Przy leśniczówce było także kilka domków do wynajęcia, pare niewielkich stawów z pstrągiem (do spałaszowania na miejscu) oraz plac zabaw dla dzieci i parę innych atrakcji. W roku 2010 Wilcza Jama została przeniesiona do Smolnika, część obiektów rozebrano i obecnie w Mucznem już nie funkcjonuje, natomiast w budynku nadal jest leśniczówka.

Muczne, basen przeciwpożarowy Staw p.poż. w Mucznem
foto: P. Szechyński

Nieopodal stoi największy budynek w Mucznem - hotel, który przyjmował gości przez cały rok, obok hotelu pole namiotowe. Kilka lat temu hotel przeszedł gruntowną modernizację. Powstało tu Centrum Promocji Leśnictwa Bieszczadzkiego a jego oficjalne otwarcie odbyło się 1.09.2016. Przed hotelem dość duży parking, zostawiają tu samochody również turyści udający się na Bukowe Berdo. Sklep spożywczy znajduje się po skręcie na żółty szlak na Bukowe Berdo (100 m). Dawno minęły czasy, kiedy sklepy czynne były tylko w tygodniu i krótko. Nawet tu sklep czynny jest codziennie do godź. 20:00 i jest całkiem dobrze zaopatrzony. Punkt kasowy BdPN znajduje się kawałek dalej, można (a nawet trzeba) zakupić tu bilety wstępu do BdPN, jeśli wybieramy się na Bukowe Berdo szlakiem żółtym (wcześniej, bilety były sprzedawane w sklepie).

Muczne Muczne z drewnianej wieży widokowej na Jeleniowatym, listopad 2020
foto: Mirek Piela

Pięknie tu, cisza, spokój, dookoła las i tylko z rzadka przejeżdzające samochody burzą nastrój jaki można tu wyczuć a zarówno w Mucznem, jak i w pobliskiej Tarnawie, czyli tzw. "bieszczadzkim worku", doznania wydają się być zupełnie różne od pozostałej części Bieszczadów Zachodnich. Miejsce wymarzone także dla ceniących spokój a nie przepadających za górskimi wędrówkami, ale tylko w okresie poza ścisłym sezonem turystycznym. Jest tu gdzie spacerować, zarówno drogą asfaltową w kierunku Stuposian lub Tarnawy, jak i jej licznymi "odnogami", aczkolwiek warto patrzeć na tablice informacyjne, bowiem nie wszędzie wolno wchodzić do lasu (ostoja zwierzyny). W szczycie sezonu niestety obecnie są tu tłumy i często nawet nie ma gdzie zaparkować samochodu.

Muczne Muczne
foto: P. Szechyński

Przy końcu Mucznego ciekawy krzyż przydrożny, który został tu przeniesiony z Beniowej w 1989. Za Mucznem a jeszcze przed Tarnawą zachowały się przyczółki dawnego mostu kolejki wąskotorowej. W Mucznem rośnie również - uchodząca za najpiękniejszą w Bieszczadach - jodła pospolita o wysokości 40 metrów i obwodzie 473 cm. Można ją zobaczyć obok kwatery myśliwskiej - w pobliżu szlaku na Bukowe Berdo.

Wiosną 2012 przy drodze ze Stuposian do Mucznego zbudowana została zagroda pokazowa żubrów. Turyści mogą oglądać te zwierzęta na 10 hektarowej powierzchni ze specjalnie wybudowanych tarasów widokowych. Jeden z celów takiego przedsięwzięcia, to zminimalizowanie poszukiwań żubrów w terenie, co nie ma korzystnego wpływu na te płochliwe zwierzęta. Więcej: Zagroda żubrów k. Mucznego Natomiast za Mucznem, w kierunku Tarnawy znajdują się bardzo ładne bobrowe rozlewiska. Są widoczne z drogi, obok której zbudowano drewniany zadaszony taras widokowy.

Jeleniowaty, wieża widokowa koło Mucznego Wieża widokowa na Jeleniowatym
foto: Mirek Piela

19 listopada 2020 roku, oficjalnie otwarta została drewniana wieża widokowa w pobliżu Mucznego, na grzbiecie Jeleniowatego. Dojść tam można ścieżką, prowadzącą początkowo na Brenzberg (link poniżej). Wieża ma 31 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad 170 schodów. Widać z niej m.in. Muczne, Tarnawę Niżną, Sokoliki (cerkiew), Dwerniczek czy Lutowiska. Jest to obecnie największa tego typu budowla w Bieszczadach. Dostępne do tej pory wieże widokowe na Korbani, w okolicy Szczerbanówki czy na Jelenim Skoku k.Cisnej, wyglądają przy niej mikroskopijnie. Obiekt zapewne będzie wbudzał spore zainteresowanie w sezonie turystycznym, co może powodować kolejki na szlaku i kolejki do wejścia. Nadleśnictwo Stuposiany zapowiada, że wieża ze względów bezpieczeństwa (np. niekorzystane warunki atmosferyczne), może być okresowo zamykana.

W Mucznem w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Bieszczadzkie" wytyczono trzy ścieżki przyrodnicze:

1. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Krutyjówka" - biegnie wzdłuż szosy do zagrody żubrów.
2. Ścieżka przyrodniczo-historyczna "Brenzberg" - w formie pętli.
3. Ścieżka narciarska "Wokół Mucznego" - dla narciarzy biegowych.

18 października 2015 odbyło się poświęcenie nowego kościoła filialnego (parafia Ustrzyki Górne) pw. św. Huberta. Drewniany kościółek wzniesiony został przez górali z Podhala a budowa trwała 1,5 roku. Poświęcenia dokonał Metropolita Przemyski abp Józef Michalik.

P. Szechyński
Z. Jantoń

Zobacz także:

Galeria zdjęć - Tarnawa Niżna i Muczne

W Dolinie Górnego Sanu - ścieżka historyczno-przyrodnicza
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny, ścieżka
Cmentarz w Dźwiniaczu Górnym
Dziewiętnastka - punkt widokowy Pichurów
Noclegi w Mucznem

Centrum Promocji Leśnictwa Bieszczadzkiego Muczne Centrum Promocji Leśnictwa Bieszczadzkiego, 07.2016
foto: P. Szechyński
kościół w Mucznem Kościół rzymskokatolicki w Mucznem, 07.2016
foto: P. Szechyński
kościół Muczne Poświęcenie kościoła w Mucznem, 18.10.2015
foto: M. Piela
kościół Muczne Budowa kościoła w Mucznem, grudzień 2014
foto: M. Piela
Muczne Muczne, w tle Bukowe Berdo, lipiec 2016
foto: P. Szechyński
hotel Muczne Muczne, hotel podczas remontu wiosną 2014
foto: P. Szechyński
taras widokowy w Mucznem Taras widokowy na bobrowe rozlewiska w Mucznem, 07.2016
foto: P. Szechyński
bobrowe rozlewiska koło Mucznego Bobrowe rozlewiska k.Mucznego, 2016
foto: P. Szechyński
Muczne Muczne wiosną 2002
foto: P. Szechyński
Muczne, Wilcza Jama Muczne, Wilcza Jama, 2002
foto: P. Szechyński
Muczne Muczne wiosną 2002
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024