...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Informacje praktyczne

Poniżej najbardziej podstawowe informacje o Bieszczadach w wymiarze praktycznym. Różnego rodzaju noclegi, zestawienie najciekawszych map oraz przewodników po Bieszczadach a także bieszczadzkie szlaki, czasy przejść czy wykaz ważniejszych ścieżek przyrodniczych i regulamin oraz cennik Bieszczadzkiego Parku Narodowego a także m.in. wykaz przewodników, ośrodków jazdy konnej i busów.


schroniska Schroniska w Bieszczadach - wykaz bieszczadzkich schronisk wraz z podstawowymi informacjami. Wszystkie schroniska turystyczne, górskie działające pod szyldem PTTK oraz schroniska prywatne, gdzie na ogół można się przespać w przyzwoitych warunkach za rozsądną cenę. Warunki, ceny noclegów i namiary.

ptsm Schroniska PTSM - wykaz bieszczadzkich schronisk działających pod szyldem Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Są to na ogół noclegi w prostych warunkach, ale za bardzo przyjazną cenę. Część z nich to obiekty sezonowe, działające np. w szkołach podczas wakacji a część to obiekty całoroczne w osobnych budynkach.

bazy SBN Studenckie Bazy Namiotowe - oraz chaty biwakowe. Bazy studenckie (SBN) były kiedyś popularnymi miejscami noclegów na trasach pieszych wędrówek. Z biegiem czasu tzw. turystyka plecakowa straciła na popularności. Obecnie w Bieszczadach działają tylko dwie bazy studenckie: Łopienka oraz Rabe. Ponadto istnieją ogólnodostępne chaty biwakowe.

bazy ZHP Bazy i hoteliki ZHP - działają w okresie letnim w kilkunastu miejscach. Organizowane są tam obozy i kolonie dla harcerzy. Można w nich znaleźć tanie noclegi w bazowych namiotach i hotelikach oraz coś do jedzenia. Najpopularniejsze z nich działają m.in. w Nasicznem, Dwerniku czy Woli Michowej.

noclegi Noclegi - baza noclegów w Bieszczadach. Podzielona według rejonów i miejscowości. Znajdują się tu oferty noclegowe o zróżnicowanym standardzie: od zwykłych kwater w niewielkiej cenie, domków letniskowych i całorocznych, po luksusowe pensjonaty, dworki i hotele, w których warunki pobytu i cena zaspokoją najbardziej wymagających.


szlaki Szlaki i trasy piesze w Bieszczadach - opisy wybranych tras pieszych po Bieszczadach. Znajdują się tu zarówno opisy znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historycznych, jak i opisy pieszych wycieczek w ciekawe miejsca poza szlakiem. Bieszczady posiadają dość gęstą sieć szlaków pieszych, jest tu również bardzo dużo znakowanych ścieżek przyrodniczych.

szlaki Wykaz szlaków turystycznych - spis i przebieg ważniejszych znakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach.
Główny szlak beskidzki (czerwony), szlak graniczny (niebieski), szlaki zielone, żółte i czarne w tym szlaki łącznikowe.
Kolor szlaku w górach nie oznacza stopnia trudności.

Czasy przejść ważniejszych szlaków turystycznych w Bieszczadach - czasy podane na podstawie mapy PPWK "Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie", mapy "Bieszczady" Wydawnictwa COMPASS oraz własnych doświadczeń. Czasy podane są dla warunków letnich. W praktyce czas przejścia zależy od kondycji, długości postojów oraz warunków atmosferycznych.

ścieżki piesze Wykaz ścieżek przyrodniczych i historycznych na terenie Bieszczadów - obecnie w regionie istnieje bardzo duża liczba tego typu ścieżek. Wiele z nich świeci pustkami, choć są dość ciekawe. Część natomiast wytyczono dla zasady - były pieniądze w budżecie na ścieżkę, to zrobiono ścieżkę - a czy ktoś tam będzie chodził czy nie to rzecz drugorzędna.

rower Trasy rowerowe w Bieszczadach - kilka popularnych tras na wycieczki rowerem. Turystyka rowerowa z dnia na dzień jest coraz popularniejsza i ma coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegli wiele zalet, jakie kryje w sobie ten rodzaj wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Chcielibyśmy zaproponować kilka odcinków, które warto zwiedzić, a na których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością.

rower Trasy samochodowe w Bieszczadach - bieszczadzkie drogi i obwodnice są w coraz lepszym stanie technicznym. Do historii odchodzą czasy, kiedy część "strategicznych" dróg była w stanie katastrofalnym. W ostatnich latach wykonano wiele remontów i napraw nawierzchni a prowadzone są kolejne. Stan dróg, stacje paliw, parkingi.

bdpn Regulamin dla zwiedzających Bieszczadzki Park Narodowy - wraz z cennikiem wstępu na szlaki i ścieżki przyrodnicze. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze parku narodowego dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu. Za wstęp na szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych pobierane są opłaty.

bdpn Punkty informacyjno-kasowe Bieszczadzkiego Parku Narodowego - wykaz punktów kasowych, w których należy nabyć bilety wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny w okresie od kwietnia do listopada. W punktach można również nabyć przewodniki po ścieżkach, mapy oraz inną literaturę turystyczną.


mapa bieszczady Mapa Bieszczady - we współpracy z Wydawnictwem Kartograficznym Compass oraz Wydawnictwem Sygnatura, prezentujemy mapy Bieszczadów w wersji online. Są to wydania z roku 2021 (Compass) oraz 2014/2015 (Sygnatura) map w skali 1:50 000 i 1:75 000. Ponadto na stronie również przedwojenne mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego - popularne "wigówki".

mapy Mapy Bieszczadów - recenzje - aktualnych map Bieszczadów jest obecnie na rynku coraz więcej, wybór nie ogranicza się już do jednego wydawnictwa, co miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu (PPWK), jest zatem w czym wybierać. Prezentujemy najciekawsze i najlepsze pod względem treści i odwzorowania terenu mapy różnych wydawnictw.

mapy wycinkowe Mapy mniejszych obszarów w Bieszczadach (wycinkowe) - recenzje kilku najciekaszych pozycji spośród wielu map wycinkowych (gmin, parku, itp.) tego regionu. Wybraliśmy mapy zasługujące na największą - naszym zdaniem - uwagę. Znajdują się tu również poprzednie wydania danej pozycji - dla porównania zmian.

przewodniki Przewodniki po Bieszczadach - wszelkiego rodzaju (piesze, rowerowe, narciarskie), które warto zabrać ze soba w Bieszczady, lub zapoznać się z ich treścią jeszcze przed wyruszeniem na bieszczadzkie szlaki. Znajdują się tu przewodniki w miarę możliwości aktualne i poprawne merytorycznie - nie prezentujemy wszystkich pozycji, jakie dostępne są obecnie w ksiegarniach.

Przewodnicy SPT Karpaty Przewodnicy SPT Karpaty - dane adresowe licenjonowanych przewodników po Bieszczadach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych "Karpaty" oraz polecane przewodniki. Przewodnicy SPT "Karpaty" wyróżniają się własnym strojem organizacyjnym w kolorze czerwonym (koszulka, koszula, sweter, kurtka windstoper), czarnym kapeluszem huculskim obszytym czerwonym sznurem i ozdobną peleryną narzucaną na ramiona.

przewodniki Aktualności i ciekawostki wydawnicze do roku 2013 - prezentacje i zapowiedzi najciekawszych nowości wydawniczych w szeroko rozumianym temacie bieszczadzkim. Przewodniki, mapy, beletrystyka, roczniki bieszczadzkie, książki kulinarne i inne pozycje. Obecnie nowości wydawnicze prezntujemy w dziale "aktualności" razem z innymi newsami.


kolejka Bieszczadzka Kolejka Leśna - dawnej liczyła dziesiątki kilometrów i posiadała wiele odnóg. Początkiem lat 90.XX w. zamknięta całkowicie a następnie przywrócona do życia. Rozkład jazdy, cenniki, wrażenia z jazdy i historia kolejki a także wycieczki piesze torowiskiem nieczynnych obecnie odcinków bieszczadzkiej wąskotorówki.

konie Jazdy konne w Bieszczadach - wykaz i opisy ośrodków oferujących konne rajdy i przejażdżki. Rajdy konne to przygoda niesamowita, to sprawdzenie umiejętności a przede wszystkim charakteru, wytrzymałości i pozytywnego stosunku do ludzi i zwierząt. To dużo więcej niż tylko sobotnio - niedzielne przejażdżki konne. Rajdy to kontakt z koniem przez wiele godzin.

rejsy po solinie Rejsy statkiem TRAMP po Zalewie Solińskim. Rejs statkiem spacerowym jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych nad Zalewem Solińskim. Trudno sobie wyobrazić wycieczkę w Bieszczady bez poznania walorów krajobrazowych "Bieszczadzkiego Morza". Spośród wielu firm specjalizujących się w tego typu inicjatywach na uwagę zasługuje statek "Tramp".

szybowisko Bieszczadzkie szybowiska: Bezmiechowa i Weremień - szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m) znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa z lat 1930 - 1939. Znane było wówczas w świecie jako Polska Akademia Szybownictwa.

granice Przejścia graniczne w Bieszczadach i najbliższej okolicy - w zasadzie informacje już historyczne, gdyż po wejściu do strefy Schengen granicę można przekraczać w dowolnym miejscu a przejścia granicznego z Ukrainą na terenie Bieszczadów nie ma.


Wyciągi narciarskie w Bieszczadach - wykaz i opisy wyciągów
Informacja turystyczna w Bieszczadach - wykaz punktów IT
Służba zdrowia w Bieszczadach i okolicy - lista placówek
Transport prywatny w Bieszczadach i na Pogórzu (busy, autokary)

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024