...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Informacje praktyczne | Trasy piesze

Szlaki i ścieżki piesze w Bieszczadach

W dziale niniejszym przedstawiamy opisy wybranych tras pieszych po Bieszczadach. Znajdują się tu zarówno opisy znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historycznych, jak i opisy pieszych wycieczek w ciekawe miejsca poza szlakiem. Bieszczady posiadają dość gęstą sieć szlaków pieszych, jest tu również bardzo dużo znakowanych ścieżek przyrodniczych, które powstają zarówno pod szyldem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jak i Gmin, lokalnych społeczności czy osób prywatnych. Poza terenem BdPN w Bieszczadach jest wiele miejsc nieoznakowanych, do których również warto dotrzeć.


Bieszczady Wysokie:

TarnicaTarnica z Wołosatego szlak niebieski ścieżka bdpn
Szlak niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Wołosate - Tarnica" (kolor zielony, symbol: orlik krzykliwy). Czas przejścia ok. 3 - 3½ h w obie strony. Wycieczka szlakiem niebieskim na Tarnicę to jedna z najczęściej wybieranych tras pieszych w Bieszczadach. Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczadów

HaliczHalicz z Wołosatego szlak czerwony szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony, niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Rozsypaniec - Krzemień" (kolor zielony, symbol: pierwiosnek Hallera). Czas przejścia ok. 6 h. Jedna z najładnieszych tras pieszych w formie pętli. Doskonała widokowo i pod względem przyrodniczym.

Bukowe BerdoBukowe Berdo z Mucznego szlak żółty szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty i niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Bukowe Berdo". Szlak biegnący grzbietem Bukowego Berda (zwanego Połoniną Dźwiniacką) uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach Zachodnich. Sporo wychodni skalnych oraz doskonałe widoki.

Riaba SkałaWetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Wielka Rawka - Mała Rawka - Dział - Wetlina szlak żółty szlak niebieski szlak zielony ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty, niebieski (graniczny) oraz zielony. Od Wielkiej Rawki również ścieżka przyrodnicza "Wielka Rawka". Czas przejścia: 8 - 12 h. Ta jedna z najdłuższych pętli bywa czasem nazywana "bieszczadzką koronką". Wymagana dobra kondycja i zapas czasu.

WetlińskaSmerek - Smerek (1222) - Poł. Wetlińska - Brzegi Górne szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony oraz biegnące równolegle ścieżki przyrodnicze "Suche rzeki - Smerek" oraz "Połonina Wetlińska". Czas przejścia: ok. 5 - 5½ h. Niemal w całości jest jedną z najczęściej przemierzanych tras w Bieszczadach, prowadzącą przez cały grzbiet główny Połoniny Wetlińskiej.

Połonina CaryńskaPołonina Caryńska szlakiem czerwonym szlak czerwony gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską jest kontunuacją odcinka tego szlaku: Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza "Połonina Caryńska" (symbol: buk zwyczajny). Na Caryńską wyjść można również szlakiem zielonym.

Szeroki WierchUstrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak czerwony i ścieżka przyrodnicza "Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch". Bardzo ciekawy widokowo odcinek szlaku czerwonego rozpoczynający się u wylotu doliny Terebowca. Punktem kulminacyjnym jest najwyższy punkt Szerokiego Wierchu - Tarniczka, skąd w 30 minut można dojść na Tarnicę, łącznikiem koloru żółtego.

Połonina WetlińskaPołonina Wetlińska z p. Wyżnej i camp. Górna Wetlinka szlak żółty szlak czarny ścieżka przyrodnicza
Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Szlak żółty z p. Wyżnej lub czarny z Górnej Wetlinki to najkrótsza możliwość wejścia. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza "Połonina Wetlińska" (symbol: pełnik europejski).

Dwernik-KamieńDwernik-Kamień (Holica) ścieżka przyrodnicza
Ścieżka przyrodnicza "Dwernik-Kamień" z Nasicznego, kolor zielony. Dwernik-Kamień, zwany dawniej Dwernikiem oraz Holicą, to widokowy szczyt o wysokości 1004m n.p.m, będący jednym z żeber Połoniny Wetlińskiej. Ciekawe wychodnie skalne na wierzchołku.

SmerekSmerek szlakiem żółtym z Zatwarnicy szlak żółty szlak gsb ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty na Przełęcz Orłowicza (a docelowo na Riabą Skałę) skąd można wyjść na Smerek (1222 m n.p.m) bierze swój początek (lub ma koniec gdy idziemy w stronę przeciwną) w Zatwarnicy. Biegnie tędy również ścieżka przyrodnicza "Suche Rzeki - Smerek".

KrzemieńKrzemień szlak czerwony szlak niebieski ścieżka przyrodnicza
Krzemień to drugi pod względem wysokości szczyt Bieszczadów Zachodnich (1335 m n.p.m.). Stokami Krzemienia przebiega szlak czerwony (GSB) oraz szlak niebieski biegnący z Wołosatego na Bukowe Berdo. Wierzchołek Krzemienia obecnie nie jest dostępny dla turystów.

SmerekCisna - Jasło - Fereczata - Smerek (wieś) szlak gsb
Opis odcinka szlaku czerwonego biegnącego z Cisnej, przez Jasło i Fereczatą do wsi Smerek. Czas przejścia to ok. 6 - 6½ h. Trasa jest bardzo przyjemna, widokowa, warto ją przejść - bez względu na to w którym kierunku. Solidne podejście od Cisnej.

SmerekPrzysłup - Jasło, szlakiem żółtym szlak żółty
Opis krótkiego szlaku prowadzącego z Przełęczy Przysłup, gdzie znajduje się końcowy przystanek bieszczadzkiej wąskotorówki, na Jasło (1153 m. n.p.m.). Szlak koloru żółtego z Przysłupa, to jeden z najkrótszych szlaków prowadzących na wierchołek Jasła, wyjście nim zajmuje ok. 1,5 godziny.

BerehyŚcieżka dendrologiczno-historyczna "Berehy Górne" ścieżka przyrodnicza
Prowadząca przez tereny dawnej wsi Berehy ścieżka, należy do najmniej znanych znakowanych tras pieszych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, mimo, że istnieje od wielu lat i wyznakowana została na jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów obszarze. Biegnie z Przełęczy Wyzniańskiej na Przełęcz Wyżną.

RawkaMała i Wielka Rawka z przełęczy Wyżniańskiej szlak zielony szlak żółty ścieżka przyrodnicza
Szlak zielony oraz żółty a także bieg ścieżki przyrodniczej "Wielka Rawka". Wielka Rawka (1307 m n.p.m) jest najwyższym szczytem położonym w paśmie granicznym Bieszczadów. Jest to doskonały punkt widokowy. Najkrótsza trasa prowadzi z p. Wyżniańskiej.

Przysłup CaryńskiPrzysłup Caryński z Bereżek szlak żółty
Szlak żółty. Czas przejścia ok. 1¾ h. Przysłup Caryński (785 m n.p.m) to malowniczo położona przełęcz, pomiędzy grzbietem Poloniny Caryńskiej od południa i zboczami Magury Stuposiańskiej (1016m n.p.m) od północy, stanowiąca jednocześnie węzeł szlaków turystycznych.

Kińczyk BukowskiOpołonek i Kińczyk Bukowski
Opis przejścia trasy: schron nad Negrylowym - punkt widokowy na Sianki - umowne źródła Sanu - Piniaszkowy - Opołonek - przełęcz Beskid Żydowski - Kińczyk Bukowski - schron nad Negrylowym. Od umownych źródeł Sanu trasa jest niedostępna dla turystów.

JasłoJasło i Okrąglik ze Strzebowisk - bez szlaku
Bez znaków. Trasa Strzebowiska - Jasło - Okrąglik - Strzebowiska to pętla dla ceniących spokój, przyrodę i nie przepadających za tłokiem na trasie. Wyruszamy ze Strzebowisk, przechodzimy całą wieś, aż do granicy lasu, gdzie odnajdujemy stokówkę.


Pasmo graniczne, Wysokiego Działu, Łopiennika oraz ich odgałęzienia:

Wysoki GrońPrzełecz nad Roztokami - Okrąglik (sz. graniczny) + Jasło szlak niebieski szlak gsb
Odcinek szlaku granicznego z Przełęczy nad Roztokami Górnymi na Okrąglik + wyjście z Okrąglika na Jasło szlakiem czerwonym. Najkrótsza znakowana trasa od asfaltu na Jasło. Tytułowy odcinek szlaku niebieskiego na Okrąglik jest dość krótki, jednak bywa na nim więcej osób, niż na wcześniejszych odcinkach.

Wysoki GrońŁupków - Zubeńsko - Wysoki Groń - Rydoszowa - Balnica, szlak graniczny szlak niebieski
Szlak niebieski, zwany granicznym. Czas przejścia: ok. 6 h. Początkowy odcinek tego szlaku na terenie Bieszczadów Zachodnich. Jeden z najmniej eksploatowanych przez turystów bieszczadzkich szlaków pieszych. Pusty nawet w środku sezonu letniego.

Przełęcz nad Roztokami GórnymiPrzełęcz nad Roztokami Górnymi (Ruské sedlo) - Ruské szlak niebieski
Szlak niebieski (słowacki). Czas przejścia: ok. 2½ h w obie strony. Ciekawa i niezbyt długa wycieczka na tereny dawnej słowackiej wsi Ruské, leżącej pod przełęczą nad Roztokami (Porta Rusica) - zwaną po stronie słowackiej Ruskim sedlem. Wieś została wysiedlona w latach 80.XX wieku.

ChryszczataChryszczata i Jeziorka Duszatyńskie z Komańczy szlak gsb
Szlak czerwony. Czas przejścia 4 - 4½. Opis odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego (E8) od Komańczy po Chryszczatą. Po drodze malownicze Jeziorka Duszatyńskie objęte rezerwatem "Zwiezło". Z Chryszczatej szlak schodzi na przełęcz Żebrak.

ChryszczataChryszczata z Jeziorka Bobrowego i Rabego
Ścieżka przyrodnicza koloru zielonego i czerwonego. Możliwość wyjścia na Chryszczatą z Rabego oraz przez Huczwice z Jeziorka Bobrowego. Wyznakowanie tych ścieżek stwarza również możliwość zrobienia pętli: Rabe - Huczwice - Jeziorko Bobrowe - Chryszczata - przełęcz pod Kiczerą - Rabe.

ChryszczataSzlak papieski: Huczwice - Chryszczata szlak papieski
Szlak papieski. Czas przejścia 2 h. Opis końcowego fragmentu szlaku papieskiego na odcinku Huczwice - Chryszczata. Doskonała wycieczka dla miłośników przyrody i osób, które nie lubią tłumów na szlaku. Tu nawet w sezonie jest pusto a dookoła wspaniała przyroda.

WołosańWołosań z Żubraczego
Szlak niebieski na odcinku Roztoki Górne - Wołosań, wyznakowany został w roku 2015. Początkowo szlak biegnie przez niewielką łąkę a po kilkudziesięciu metrach schodzi do bitej drogi i potoka, mijając w ten sposób plac do załadunku surowca drzewnego. "Oryginalnie" szlak niebieski prowadzi teraz drogą wzdłuż potoka.

Wysoki GrońHyrlata - szlakiem GPS i bez szlaku
Hyrlata to malownicza i widokowa góra a właściwie cały grzbiet, na który składa się jeszcze m.in. Berdo i Rosocha. Opis przejścia trasy Żubracze - Berdo - Hyrlata - Rosocha - Roztoki Górne. Czas przejścia: ok. 4-5 h. Wymagana orientacja w terenie i mapa.

jawornePrzełęcz pod Jawornem - Kołonice - Jabłonki szlak czarny
Szlak czarny zaczyna się na Przełęczy pod Jawornem i biegnie na Przełęcz Orłowicza. Opis początkowego odcinka z Przełęczy pod Jawornem przez Kołonice do Jabłonek oraz samego Jawornego, z którego do przełęczy dochodzi się w 20 minut szlakiem czerwonym E-8.

jaworneLasumiła - najgrubsza jodła w Poslce szlak czarny
Ścieżka przyrodnicza w leśnictwie Jabłonki, prowadząca do najgrubszej polskiej jodły pospolitej o imieniu Lasumiła. Ma ona 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Ścieżka jest krótka i dobrze oznakowana. Po drodze ładny staw w Jabłonkach.

KorbaniaKorbania z Bukowca ścieżka przyrodnicza ścieżka przyrodnicza
Ścieżka koloru zielonego i czerwonego. Czas przejścia ok. 1¾ h. Ścieżka jest dobrą propozycją przede wszystkim dla turystów przebywających w Bukowcu lub okolicy, na wycieczkę typu: tam i z powrotem. Najkrótsze wejście na ten widokowy (częściowo) szczyt, jakim jest Korbania.

KorbaniaKorbania z Łopienki i Tyskowej ścieżka przyrodnicza
Wejście na Korbanię ze strony przeciwnej do w/w ścieżki. Z Tyskowej bez znaków a z Łopienki znakowaną ścieżką. Korbania, to jeden z ciekawszych szczytów w okolicy Bukowca, Łopienki i Stężnicy. Z Tyskowej można wejść dwoma drogami. Po drodze cmentarz i cerkwisko oraz pozostałości wsi.

KrąglicaKrąglica - bez szlaku
Leżąca w masywie Wysokiego Działu, będąca jego bocznym grzbietem Krąglica (943m n.p.m.), jest jednym z bardziej charakterystycznych szczytów okolic Woli Michowej i Maniowa, skąd jest doskonale widoczna. Swoją nazwę zawdzięcza dość okrągłemu, równemu kształtowi.

SolinkaSolinka z Żubraczego lub Roztok Górnych ścieżka solinka udava
Częściowo znaki ścieżki przyrodniczej "Udava - Solinka". Wychodząc z Żubraczego należy iść szosą w kierunku zachodnim, przejść przejazd kolejki wąskotorowej i skręcić w pierwszą napotkaną drogę w lewo. Teraz kolejny przejazd oraz most nad wijącą się tu rzeką Solinką.

Jeleni SkokJeleni Skok ścieżka Jeleni Skok
Ścieżka "Jeleni Skok" oraz ścieżka "Nad Sztolnią". Prowadzą z Cisnej na górę Mochnaczka, gdzie ustawiono drewnianą wieżę widokową na urwisku od strony Krzywego. Ładny widok na Krzywe oraz częściowo połoniny i Tarnicę. To krótka trasa na 1 godzinną wycieczkę, którą można zrobić będą w Cisnej.

ŁopiennikŁopiennik z Dołżycy k.Cisnej szlak czarny
Szlak czarny. Czas przejścia: ok. 1¾ h. Łopiennik jest najwyższym szczytem w paśmie o tej samej nazwie, wznosząc się na wysokość 1069 m n.p.m. Rozległe pasmo Łopiennika rozciąga się od strony Baligrodu przez Dział, Durną, Łopiennik i opada do Dołżycy.

BalnicaWola Michowa - Balnica szlak żółty ścieżka przyrodnicza
Szlak żółty oraz ścieżka koloru zielonego "Udava - Solinka". Czas przejścia: ok. 2 h. Szlak żółty z Woli Michowej do Balnicy może służyć zarówno jako łącznik do szlaku granicznego, skąd można kontynuować dalszą wędrówkę w Bieszczady, jak i krótki szlak wycieczkowo - spacerowy.

SuliłaSuliła - widokowy szczyt nad Turzańskiem szlak niebieski
Szlak niebieski. Czas przejścia: max. 1 h. Suliła, (znana również jako Kalnicka, Kalnicki Wierch), to wybitny i widokowy szczyt (759 m n.p.m) zamykający od północy dolinę Osławki (Turzańska). Sam wierzchołek Suliły zwany był dawniej Staje.


Dolina Sanu i Solinki, od Bukowca, Rajskiego i Studennego po Sianki:

Źródła SanuW Dolinie Górnego Sanu: Bukowiec - Beniowa - Sianki ścieżka przyrodnicza
Znaki zielone, symbol: bóbr europejski. Czas przejścia: 6-7 h w obie strony. Ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie górnego Sanu" prowadzi z Bukowca przez Beniową do Sianek oraz umownych źródeł Sanu. Trasa mimo długości (ok. 22km w obie strony) warta przejścia.

Tarnawa NiżnaTarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny ścieżka przyrodnicza
Długość: 7 km, czas przejścia ok. 1½ - 2 h. Znakowana ścieżka BdPN (kolor zielony) z Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego bierze swój początek ok. 200m za hotelikiem BdPN "Nad Roztoką". Ciekawe torfowiska, krzyże przydrożne oraz cmentarz w Dźwiniaczu Górnym.

SokolikiSokoliki, ścieżka pieszo-rowerowa i historia wsi
Znaki: tablice kierunkowe. Czas przejścia: ¾ h w jedną stronę, długość 3 km w jedną stronę. Ścieżka pieszo-rowerowa na tereny dawnej wsi Sokoliki, tuż przy granicy z Ukrainą. Punktem docelowym jest miejsce widokowe nad brzegiem Sanu z widokiem na cerkiew w Sokolikach, która znajduje się po stronie ukraińskiej.

brenzbergŚcieżka przyrodniczo - historyczna "Leśniczówka Brenzberg" ścieżka przyrodnicza
Krótka, ale ciekawa zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym ścieżka. Prowadzi na grzbiet Jeleniowatego (Jasieniowa), gdzie latem 1944 ukraińscy nacjonaliści zamordowali 74 Polaków, ukrywających się w leśniczówce. Początek ścieżki znajduje się za Mucznem, przy głównej drodze prowadzącej do Tarnawy Niżnej.

KrutyjówkaŚcieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Krutyjówka" ścieżka przyrodnicza
Ścieżka prowadzi z Mucznego do zagrody pokazowej żubrów, przy drodze Muczne - Stuposiany. Ukazuje przełom i meandry potoku Muczny, jego przebudowę oraz dawną osadę Krutyjówka, filary dawnego mostu kolejki wąskotorowej i potok Czerwony. Kończy się przy kapliczce św. Huberta.

TworylneTworylne i Krywe z Rajskiego
Bez znaków. Tworylne i Krywe to tereny uchodzące za jedne za najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach. Trasa wiedzie doliną Sanu mijając dawne Studenne, Obłazy i Tworylczyk. Pozostałości zabudowań, ruiny cerkwi, cmentarze oraz niebanalna przyroda.

KrywePrzysłup Caryński - Krywe n.Sanem ścieżka krywe
Znaki czerwone. Ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński - Krywe n.Sanem" jest jedną z najdłuższych znakowanych ścieżek w Bieszczadach. Rozpoczyna się przy schronisku Koliba na Przysłupie a kończy przy ruinach cerkwi w Krywem.

TerkaZ Terki do Studennego szlak zielony
Początkowo szlak zielony, potem bez znaków. Bardzo ładna, widokowa trasa z Terki przez tereny nieistniejącej wsi Studenne. Po drodze cmentarz i miejsce po cerkwi w Studennem. Dobra na krótką wycieczkę lub początek wyprawy doliną Sanu do Zatwarnicy przez Tworylne i Krywe.

OtaczarniaOtaczarnia w Bukowcu - ścieżka spacerowa szlak zielony
Przygotowana przez Nadleśnictwo Baligród, utwardzona ścieżka spacerowa nad brzegiem Solinki pod Bukowcem. Dojazd / dojście od strony Bukowca: należy kierować się na Rajskie. Początek ścieżki znajduje się ok. 100m za mostem na Solince w Bukowcu, po prawej stronie drogi - będzie oznakowanie.

KrutyjówkaŚcieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Rajskie - Studenne (most)" ścieżka przyrodnicza
Ścieżka biegnie nową drogą leśną od mostu na Sanie w Rajskiem do mostu w Studennem. Jej długość to 3 km, ma 12 przystanków, na których rozmieszczono tablice edukacyjne. Od mostu w Studennem można kontynuować wycieczkę do Tworylnego i Krywego (bez znaków).

HylatyŚcieżka przyrodniczo - historyczna "Hylaty" w Zatwarnicy ścieżka przyrodnicza
Znaki ścieżki: zielone. Dwunastokilometrowy odcinek pieszej trasy, wiodący z Zatwarnicy doliną potoku Hylatego na Dwernik Kamień i z powrotem. Od wspomnianego wcześniej potoku zaczerpnięto nazwę całej ścieżki. Na trasie ścieżki zaplanowano kilka przystanków.

dwernik-procisneŚcieżka przyrodnicza "Dwernik - Procisne" ścieżka przyrodnicza
Ścieżka rozpoczyna się we wsi Dwernik nad Sanem, w pobliżu leśniczówki i miejsca po dawnym młynie. Typowo przyrodnicza ścieżka, wiodąca między grzbietem Berda i Kiczery a Sanem. W Dwerniku należy skręcić w wyraźną leśną drogę i kierować się zgodnie z oznakowaniem. Po kilkudziesięciu metrach pierwsza z tablic ustawionych na trasie.

stare procisneŚcieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Stare Procisne" ścieżka przyrodnicza
Ścieżka "Stare Procisne", ukazuje historię wsi Procisne, miejsca często odwiedzane przez zwierzynę leśną oraz watahę dzików. Zaczyna się na parkingu leśnym Hłynny, obok miejsca gdzie potok Wołosaty wpada do Sanu. Składa się z 4 przystanków.

Bieszczadzki lasŚcieżka przyrodniczo - leśna "Przez bieszczadzki las" ścieżka przyrodnicza
Bardzo ciekawa pod względem przyrodniczym ścieżka prowadząca z Nasicznego przez Magurę Ruską. 12 km długości. Walory edukacyjne - poznajemy szereg czynności i pojęć związanych z pielęgnacją lasu oraz jego hodowlą. Doskonała ścieżka dla fotografów i obserwatorów przyrody, zwłaszcza poza sezonem letnim, choć ruch na niej jest niewielki.

JodłaŚcieżka przyrodnicza "Jodła" k. Pszczelin ścieżka solinka udava
Znaki ścieżki: zielone. Licząca ok. 6km długości ścieżka przyrodnicza "Jodła k.Pszczelin" jest z pewnością miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy miłośnik bieszczadzkiej przyrody. Zwieńczeniem jest ogromna jodła pospolita o wysokości ponad 42 m., obwodzie w odziomku 515 cm i pierścienicy 161cm.

ścieżka HulskieŚcieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Hulskie" ścieżka przyrodnicza
Tereny świetne dla miłosników przyrody. Rezerwat "Hulskie" i ścieżka o tej samej nazwie ulokowane są na zboczach Otrytu opających w kierunku Sanu. Niesamowite bogactwo natury: pomnikowe okazy drzew, rzadkie gatunki fauny i flory, las, który można jeszcze nazwać dzikim. Na trasie kilka oznakowanych przystanków. Ścieżka ma 3,2 km długości.


Pozostałe ścieżki przyrodnicze, historyczne i florystyczne:

OsadneBalnica - Osadne (SK) szlak żółty
Szlak żółty, słowacki. Czas przejścia: ok. 1½ h. Wędrówkę rozpoczynamy ze "szczytu" granicznego Balnica (dojście wyżej opisanym szlakiem żółtym z Woli Michowej lub dojazd w sezonie letnim kolejką wąskotorową Majdan - Balnica). W Osadnem dwie cerkwie oraz krypta.

TyskowaTyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Bez znaków. Tyskowa i Radziejowa to dwie nieistniejące obecnie wsie, położone w sąsiadujących ze sobą malowniczych dolinkach na południe od drogi Stężnica - Wołkowyja oraz grzbietu Lipowca. W obu zachowały się dawne cmentarze. Obecnie to tereny prywatne, zwiedzać można.

OsadneDawna kopalnia ropy Polana-Ostre szlak żółty
Krótka ścieżka w pobliżu Polany, której celem jest pokazanie terenów, gdzie dawniej wydobywano sporo ropy naftowej oraz pozostałości po wydobyciu w postaci szybów. Można tu dojść z Polany pieszo, lub dysponując samochodem podjechać do początku ścieżki, która ma zaledwie kilkaset metrów długości.

Baligród szlakGminny szlak spacerowy w Baligrodzie szlak żółty
Znaki biało-żółte. Bardzo widokowy szlak nad Baligrodem, prowadzący przez tzw. trzy krzyże i Kiczerę Baligrodzką. Biegnie tędy również droga krzyżowa na wzgórze trzech krzyży. Ładne i nieszablonowe widoki na miejscowość i poszczególne zabytki Baligrodu.

HolicaŚcieżka dydaktyczna "Na stokach Żukowa" Ustianowa - Holica ścieżka solinka udava
Znaki ścieżki: zielone. Prowadząca z Ustianowej Górnej na Holicę (761m n.p.m.) ścieżka dydaktyczna, to ciekawa propozycja zarówno dla mieszkańców okolicy, jak i przebywających w pobliżu Ustrzyk Dolnych czy Ustianowej turystów. Z Holicy widoki na połoniny oraz Zatokę Teleśnicką.

HuczwiceŚcieżka przyrodniczo-geologiczna przy kamieniołomie Huczwice ścieżka solinka udava
Znaki ścieżki: zielone. Udostępniona turystom w roku 2005 ścieżka, której kulminacją jest punkt widokowy na kamieniołom Huczwice, to ciekawa propozycja dla osób chcących zobaczyć w/w zakład górniczy oraz rzucic okiem na okoliczną przyrodę.

KomańczaKomańcza i okolice - ścieżka przyrodniczo-historyczna
Długość: 9 km. Ścieżka oprócz wartości edukacyjnych posiada świetne walory widokowe, zwłaszcza w pierwszej części trasy. Całość składa się z 16 oznakowanych tablicami z opisem przystanków, które ukazują ciekawe miejsca przyrodnicze oraz historyczne Komańczy.

JawornikŚcieżka spacerowa po Jaworniku
Ścieżka spacerowa prowadzi doliną nieistniejącej wsi Jawornik odkrywając jej uroki, miejsca po domostwach i miejscach sakralnych. Znakowana jest kwadratem podzielonym na dwa trójkąty, z których prawy górny jest koloru białego, a lewy dolny w kolorze żółtym.

Bukowy DwórŚcieżka przyrodnicza "Bukowy Dwór" w Rabem
Mając na celu ochronę zastanych na miejscu roślin i zwierząt oraz przybliżenie ich gościom oraz turystom, właściciele pensjonatu "Bukowy Dwór" w Rabem k. Czarnej wytyczyli na terenie swojej posesji ścieżkę przyrodniczą, dostępną dla każdego.

ZwierzyńZwierzyń - Myczków, szlakiem zielonym szlak zielony
Szlak zielony. Trasa Zwierzyń - Myczków to doskonała propozycja szczególnie na krótkie jesienne, ale słoneczne dni. Wycieczkę tę warto jednak odbyć o każdej porze roku. Wycieczkę można rozpocząć przy kościele (dawna cerkiew) w Zwierzyniu. W Myczkowie warto zajrzeć do muzeum Bojków.

Ekomuzeum W krainie bobrówWycieczki piesze po Ekomuzeum "W krainie bobrów"
6 tras pieszych po ekomuzeum "W krainie Bobrów" oraz propozycje wycieczek innymi trasami po Pogórzu Bieszczadów. M.in. Wokół przełomu Sanu pod Zwierzyniem, Wokół Kotliny Uherczańskiej (szlakami spacerowymi zielonym, żółtym i niebieskim).

ZwórDolina Potoku Zwór
Niedaleko Ustrzyk Górnych, znajduje (znajdowała) się ścieżka przyrodnicza, przystosowana dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to ścieżka przyrodnicza "Dolina Potoku Zwór", który to potok biegnie cały czas wzdłuż ścieżki.


Zobacz także:

Spis bieszczadzkich szlaków
Czasy przejść szlaków w Bieszczadach

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024